Az elhunytak névjegyzéke a 2024. szeptember 23. – október 25. között beérkezett adatok alapján (összeállította a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége). A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöksége őszinte részvétét fejezi...
Reform ételek készítése a szentendrei Kossuth Klubban
A szentendrei Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub (a továbbiakban: Klub) 2024. november 05-re meghívást kapott Zentai Andreától, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (a továbbiakban: NNGYK) Táplálkozástudományi Főosztály, főosztályvezetőjétől az intézet tankonyhájába egészséges ételek főzésére. A főosztályvezető asszony Gerőcs Katalin, a Szentendrén működő Egészséges Városért Közalapítvány, (a továbbiakban: Közalapítvány) kuratórium elnökének javaslatára hívta meg a Klub tagjait a közös főzésre.
A Közalapítvány és a Klub már több éve együttműködik, mely során a tagság előadásokon tájékozódott a nyugdíjasok egészséges táplálkozásáról és életmódjáról. Az elméletet a tagok a 2023 és 2024 nyarán megrendezett egészségtáborban gyakorlatban is elsajátíthatták, ahol Ratatouille-t (francia lecsó), grillezett húsokat és zöldségeket készítettek el.
A Közalapítvány célja, hogy elősegítse Szentendrén lakó, dolgozó, nyugdíjasok, középkorúak, fiatalok mentális, szociális és környezeti jólétét- azaz minden szinten az egészséges életmód és a fenntartható egészség hirdetése, támogatása elméleti és gyakorlati foglalkozásokon keresztűl.
A Klub tagjai egészséges életmódjának következő gyakorlati programja volt, hogy az NNGYK teakonyhájában 12 fő reform ételeket készíthetett. A résztvevőket két-két fős csoportokra osztották a segítők. Ezt követően a helyszínen kapott receptek alapján, a főszakács és Miháldy Kinga dietetikus segítségévek elkészítették a batáta krémlevest, a csirkés rakott karalábét, az almás túrós muffint, és a mandulás kekszgolyót. A főzés végén a Klub tagjai és a segítők közösen elfogyasztották az elkészült ételeket.
A tagságnak nagy élmény volt a reform ételek elkészítése. A konyhában használt eszközök, és az élelmiszerek előkészítése mintaszerű volt, mint ahogy a főzésre történő felkészítés is. Ki kell emelni a „házigazdák” kedvességét, segítőkészségét. A segítőknek feltűnt, hogy a Klub tagjai nagyon lelkesen, szorgalmasan és vidáman dolgoztak finom ételeket készítve. A főzés alatt az amatőr szakácsok sok ötletre, technikára, fontos gyakorlati tudnivalókra tettek szert, amit a mindennapokban hasznosítani tudnak saját konyhájukban.
A program befejeztével a Klub elnöke megköszönte Zentai Andreának, az NNGYK Táplálkozástudományi Főosztály, főosztályvezetőjének, munkatársainak és a főszakácsnak a sok kedvességet, a segítőkészséget és az új recepteket. Klubtagjaink egy olyan rendezvényen vettek részt, ahol mindvégig érezték, hogy törődnek az idős emberekkel.
Köszönet Gerőcs Katalinnak, az Egészséges Városért Közalapítvány, kuratórium elnökének, hogy a Klub tagok NNGYK teakonyhájában főzhettek és egészséges ételeket ismerhettek meg.
Szöveg: Kocsi László, fotó: Horváth Jenőné