A Helyőrségi Hagyományőrző Egyesület meghívást kapott a Bocskai István Bajtársi Egyesület Debrecen által 2024. december 06-án rendezett „Mikulás teke bajnokságra”, amelyre két csapattal nevezett. Az eredmények nem maradtak el. Csapatban dobogós helyezést értek el,...
Két évtizede a magyar dalkultúráért
Október 05-én, Marcali Bajtársi Egyesület Dalárdája megalakulásának 20. évfordulóján nagyszabású rendezvényt szervezett a Marcali Bajtársi Egyesület.
A dalostalálkozóra hét baráti együttest hívtak meg Mesztegnyőről, Kiskanizsáról, Kéthelyről, Liszóról, Zalaapátiból és Marcaliból.
A Kiss László Városi Sportcsarnokban megrendezett ünnepi rendezvényen Szentes István a Marcali Bajtársi Egyesület elnökének üdvözlő szavai után, Dr. Sütő László a rendezvény fővédnöke köszöntötte a megjelenteket, majd Bereczk Balázs Marcali város polgármestere nyitotta meg a rendezvényt.
Az együttesek színvonalas fellépése után a közös éneklés sem maradhatott el, majd az elismerések, ajándékok átadása következett, közte a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elismerései.
Finom vacsorával, énekléssel, tánccal, baráti beszélgetéssel zárták a jó hangulatú rendezvényt.
A dalárda rövid története:
A dalárda a Marcali Bajtársi Egyesület tagjaiból 2004. októberében 12 fővel alakult. Az első bemutatkozó fellépésük 2005. márciusában volt, első nyilvános fellépésükre május 15-én, a városi strandon rendezett Pünkösdi Vigasságok rendezvényén került sor. Azóta évente 20– 25 fellépéssel töretlenül folytatják önként vállalt feladatukat. Kezdetben csak katonadalokat énekeltek, majd folyamatosan bővítették repertoárjukat betyár- és bordalokkal, később nép- illetve retro dalokkal, az utóbbi években operett dalokkal és karácsonyi énekekkel.
Az első években Marcaliban és környékén, falunapokon, kistérségi bemutatókon szerepeltek, illetve a környező települések különböző rendezvényeire kaptak meghívást. Később eljutottak megyei és több országos rendezvényre, valamint Szlovéniában is számos alkalommal szerepeltek. 2016-ban Prágában és Brnoban mutatkozott be az együttes.
2011-ben saját erőből CD és DVD felvételt készítettek, melyen a hét blokk műsora átfogó képet nyújt a dalárda repertoárjáról. A Marcali Bajtársi Dalárda munkáját 2011-ben és 2021-ben is a Honvédelmi Miniszter a Kultúra Napján Dicsérő Oklevéllel ismerte el.
Az együttes ma 18 főből áll, összetartó, baráti közösséget alkotva. Az évek során hangszeres kísérettel, citerával és harmonikával is kiegészült a dalok előadása. Alapvető célkitűzésük a katonai szép hagyományok, a magyar dalkultúra ápolása, a hazaszeretet elmélyítése.
Az eddigi két évtizedes időszakban mindig a jó közösségi szellem fenntartása, a heti próbákon az újabb dalok, nóták tanulása és a közönségnek való színvonalas bemutatása volt a fő feladatuk. Mára közel 500 dalt tudnak színpadképesen előadni. Az ismertségük és népszerűségük növekedésével ma már nem csak az idősek napi rendezvényekre, hanem falunapokra, kórustalálkozókra, művészeti csoportok bemutatójára és egyéb kulturális rendezvényekre is hívják őket.
- évben a Somogy Vármegyei Közgyűlés a Somogy Polgáraiért Díjat adományozta a Dalárda részére.
forrás: Marcali Bajtársi Egyesület Dalárdája, video: Tavi TV