Az elhunytak névjegyzéke a 2024. szeptember 23. – október 25. között beérkezett adatok alapján (összeállította a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége). A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöksége őszinte részvétét fejezi...
Főhajtás balatoni helikopter tragédiák emlékműve előtt
Néhány éven belül három helikopteres baleset helyszíne volt a Balaton. A hetvenes években elhunyt bajtársakra a hét évvel ezelőtt, az Ég Katonái Hagyományőrző Egyesület által létrehozott balatonalmádi emlékműnél január folyamán emlékeztek az utókor képviselői.
A tiszteletadást a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete (VREVE) és a Corvin Alapítvány kuratóriuma szervezte, melyen Simon-Jójárt Sándor nyugállományú ezredes, a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) Veszprém Megyei Egyesületének volt elnöke, a 87. Bakony Harci Helikopterezred egykori parancsnoka mondott beszédet. Ebben felidézte a tragédiákat, s azok körülményeit.
Az első baleset 1974. május 30-án következett be egy kiképző, gyakorló repülésen a 228 oldalszámú Mi–8 T típusú szállító helikopterrel, melyen a háromfős ekipázson kívül két sorkatona is helyet foglalt. A gép nagy sebességgel csapódott a Balaton vizébe, így a menekülésre esély sem volt.
A második tragédia 1976. január 22-én történt, amikoron a hirtelen jött (villámlással, erős széllel kísért) hóvihar az ugyancsak Mi–8-as típusú helikopter hajtóműveit megbénította, s a kényszerleszállást végrehajtó gép víz alá merült. A három katona a jeges tó fogságában vesztette életét.
A harmadik légi baleset kissé távolabb, a Fűzfői-öbölben támadt az ég katonáira 1977. március 9-én. Egy Ka–26-os könnyű helikopter Szentkirályszabadja repülőtérről felszállva Börgönd repülőtérre tartott. A Balaton vízfelülete fölé érve intenzív süllyedésbe mentek át, a magasságot helytelenül ítélték meg, és a vízzel ütközve bekövetkezett a végzetes katasztrófa, melynek során ketten lelték halálukat a Balaton hullámsírjában.
A folytatásban Szabó György alezredes, református tábori lelkész mondott beszédet és imát a fiatalon életüket adó katonák lelki üdvéért. Az ünnepséget koszorúzás követte, melyen Balatonalmádi képviseletében Pandur Ferenc alpolgármester, majd a katonai szervezetek (Dr. Hegedűs János ezredes, a Légierő Parancsnokság irodavezetője, Fazekas Sándor alezredes, a 86. Szolnoki Helikopter dandár repülő-felkészítő főnöke, Szolnoki János ny. ezredes, a Fegyveres Erők Veszprém-körzeti Nyugállományúak Klubja elnöke, Gulyás István ny. zászlós, a Magyar Repülők Bajtársi Egyesülete elnöke, Soós Lajos ny. alezredes, a VREVE elnöke) helyezték el koszorúikat, a fűzfői kadétok mécseseket, a hozzátartozók egy-egy szál virágot tettek az emlékmű lábazatához. Végezetül pedig a Magyar Takarodó hangjai csendültek fel.
A balesetekről a településen és környékén sokan tudtak, ám a hírzárlat miatt csak évtizedekkel később lehetett hiteles információkhoz jutni.
Szöveg: Zatkalik András
Fotók: Egyesület
[sp_wpcarousel id=”20094″