Tapasztalatcsere a jogszabályváltozás után Elsősorban a honvédek jogállásáról szóló jogszabály bevezetésének tapasztalatairól és a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program fejlesztési terveiről egyeztettek a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum (HÉF) harmadik negyedéves...
Hadtörténeti tábor a HOHE szervezésében
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület V. Hadtörténeti Táborát rendezte meg Székesfehérváron az elmúlt héten (július 17-21). A tábor témája az év fontos eseménye a Magyar Honvédség 175 évéről szóló megemlékezés volt.
A hét első napján a Helyőrségtörténeti Emlékgyűjteményben Székesfehérvár 175 év katonatörténetét tekintették át a táborozók, akiknek lég- és lézerfegyver lövészettel egybe kötött „élmény foglalkozást” a Fejér Megyei Tartalékosokért Alapítvány biztosított.
A második napon a 175 éve történt esemény eredeti helyszínén, Pákozdon a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely területén elevenítették fel a résztvevők az 1848-49-es szabadságharc történéseit. A Honvéd Sereg toborzói mind besorozták a tábor tagjait és azonnal kezdetét vette a gyalogos és a huszár kiképzés. Az utolsó mozzanatban a Bencze Tamás honvédtűzér oktatta a fiatalokat a tüzér tudományra.
A következő napon a világ első vészterhes időszakát Királyszálláson a Nagy-Magyarország Park kiállítása idézte fel a múzeum, valamint egy pedagógiai foglalkozás keretében elevenítette meg a fiataloknak.
A tábor résztvevői csütörtök reggel kirándulásra indultak Budapestre ahová velük tarthattak a szülők, testvérek és nagyszülek is. Az első helyszín a BÁLNA Honvédelmi Élményközpont volt, ahol a honvédség születésétől a mai napig kaptak áttekintést a 175 év történéseiről és technikájáról. A nap „fénypontja” az Országház látogatása volt, Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője jóvoltából.
A tábor-hét utolsó napján Zámolyon a MAGTÁR Hadi- és Helytörténeti Gyűjteményben a második világégés Fejér megyei történéseivel és a történések szereplőivel ismertetett meg tábotozókat Weimper Zoltán hadszintér kutató. A honvédség mélységi felderítői felszerelésével és fegyvereivel Kovács Ferenc ismertette meg a résztvevőket.
Ebéd után „fehér asztal mellett” megtörtént a tábor hivatalos zárása, majd következett a „hab a tortán”… két aranysárga szőrű ló vontatta kocsin tettek sétakocsikázást a résztvevők.
A szervezők nevében mondhatom, hogy egy élményteli hét öt napján igyekeztünk a 175 év eseményei – története ismereteit átadni a táborozóknak… reményeink szerint sikerrel.
Szöveg: Lévai Miklós
Fotók: szervezők