A Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet több évtizedes hagyományt követve idén is megemlékezést szervezett a Szegedi Dómnál. Az 1932-ben felavatott dombormű az 5. Honvéd gyalogezred dicsőséges tetteit a nemzet elé állítva hirdeti örökségüket. Csepi László...
Emlékezés az ejtőernyős hősökre Kéthelyen
A több évtizedes hagyományt követve Hősök Napján Kéthelyen emlékezett a helyi önkormányzat, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége (MEBSZ) és Kiss Zoltán családja a II. világháborúban hősi halált halt ejtőernyősök sírjainál. Az idei megemlékezés a csata 80. és az ejtőernyős emléktábla felavatásának 30. évfordulóján került sor.
Molnár Zoltán polgármester beszédében felidézte az akkori eseményeket: 1944 decemberében a zalai olajmezők felé gyorsan előre törő, túlerőben lévő ellenséges erők feltartoztatására a Szent László hadosztály gerincét képező 1. ejtőernyős ezred I. zászlóalját is a térségbe vezényelték. Kiss Zoltán százados parancsnoksága alatt véres csatát vívtak a környék megtartásáért az ejtőernyősök, a harcokban elesett 47 ejtőernyős katona alussza örök álmát, nevüket kopják is őrzik.
Kiss Bódog Zoltán, Kiss Zoltán fia személyes hangvételű megemlékezésben idézte fel édesapja és az ejtőernyősök hősies küzdelmét.
A kéthelyi általános iskola tanulói és az Integrált Szociális Otthon lakói versekkel tisztelegtek a hősök előtt. A kéthelyi asszonykórus elénekelte a Bertalan ejtőernyős ezred indulóját, valamint katonadalokat.
A megemlékezés koszorúzással zárult, a MEBSZ koszorúját a budapesti és a szolnoki tagszervezet (ESZSZ) képviselői helyezték el.
A Kéthelyen súlyosan megsebesült ejtőernyősöket a harcok alatt Keszthelyen a kastélyban létesített hadikorházba szállították át, ahol sajnos már többeken nem lehetett megmenteni, így négyüket a keszthelyi a Szent Miklós temetőben temettek el, egy ejtőernyős pedig a győri hadikórházban hunyt el.
A megemlékezés után Kiss Zoltán családtagjaival együtt a település közelében lévő Hunyadi kastélyhoz mentünk, amely egykor az ejtőernyős zászlóalj harcálláspontja volt. Mára azonban már az enyészeté lett.
Szöveg: dr. Sipos István, fotó: Kéthely önkormányzat