November 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának dísztermében – megalakulásának 35. évfordulója alkalmából – ünnepi közgyűlést tartott a Balassi Bálint Bajtársi Egyesület. Az ünnepségen az egyesület tagjai mellett részt vett Bársony Péter...
II. Rákóczi Ferenc emlékei nyomában
Ez az év II. Rákóczi Ferenc emlékéve, fejedelemmé választásának 315. évfordulója alkalmából. A Honvédelmi Minisztérium Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztály támogatásával valósult meg, a Bocskai István Bajtársi Egyesület Debrecen, „II. Rákóczi Ferenc emlékei nyomában születésétől-haláláig” témájú program-sorozata.
A program egy két napos kirándulással kezdődött, ahol végig jártuk életének főbb állomásait (2019. 08. 30-31. között). Első állomásunk Szerencs városa, ahol felkerestük a szerencsi várkastélyt, koszorút helyeztünk el emléktáblájánál. Második állomásunk Sátoraljaújhely, ahol megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc mellszobrát. Szerencsésnek érezhettük magunkat, mert a sárospataki önkormányzat házasságkötő termében megnézhettük, egész alakos festményét. Ezután Sárospatakra vettük utunkat, megnéztük a Rákóczi várat, koszorút helyeztünk el a fejedelem lovas szobránál. Utunk másnap, Borsiba vezetett, ez már a határ túloldala, II. Rákóczi Ferenc születésének helyszíne, 1676 március 27-én itt született. Sajnos nem tudtuk megnézni a szülői házat belülről, mivel felújítás alatt áll.
Ezután Kassa városa következett, idegenvezető kíséretében végigjártuk, a történelmi nevezetességeket, különös hangsúlyt helyezve II. Rákóczi Ferenc nyughelyére, ahol koszorút helyeztünk el.
Szeptember 6-án nagyszabású emlékműsorral készültünk. Tisztelgés II. Rákóczi Ferenc előtt címmel előadással, kiállítással és filmvetítéssel emlékeztünk meg a leghosszabb magyar szabadságharc vezetőjéről a Rákóczi – emlékév nyitórendezvényén a Józsai Közösségi Házban. A rendezvényt Szabó Jánosné Egyesületi elnök nyitotta meg. Elmondta, hogy Rákóczi nem csak egy történelmi hős, hanem szimbóluma annak a szabadságra törekvő szellemiségnek is, amiből 1848 ifjai és az 1956-os hősök is meríthettek. Példát mutatott áldozathozatalból, összetartozásból. Ezért fontos az emlékév során bemutatni a Rákóczi vezette szabadságharcot, és emléket állítani ennek a történelmi eseménynek.
Ezután Oláh László nyá. alezredes „Felszakadnak a dicsőséges magyar nemzet sebei” című előadását hallgathatták meg az érdeklődők. A kor hangulatát Dánielffy Zsolt színművész és Béke Csaba lantművész zenés irodalmi műsorral idézte fel: kuruc dalokat, verseket adtak elő. Rövid szünet után a közösségi ház galériájában megnyitottuk a Rákócziról szóló tablókiállítást, ami korabeli dokumentumok alapján mutatja be a szabadságharc eseményeit és a fejedelem életútját. Záróeseményként az „Isten az igaz ügyet nem hagyja el” című filmet vetítették le a színházteremben.
Október 4-én Gárdonyi Sándor történész „A Rákócziak – nyomában” című előadásával ismerkedhettünk meg, aki rendkívül érdekes megközelítésben mutatta be az eseményeket, a fejedelem életét.
Rendezvényünk zárásaként, zenés műsorral, verssel emlékeztünk ezen történelmi eseményekre. Kiállítási anyagunk a Debreceni Művelődési Ház Jerikó utcai házában tekinthető meg egy hónapig.
Célunk, hogy a projekt által tovább növeljük a közösségünk összetartozását, egymás tiszteletét, megbecsülését. Tervezett programjaink végrehajtásával növeljük ismereteinket, a hazafiasság a haladó nemzeti hagyományaink ápolása terén. Célunk továbbá az idős, nyugállományú bajtársaink ismereteinek bővítése, ezen túl a fiatal iskolások hazafias nevelésében való részvétel, példamutatás hazafias érzéseik gazdagítása terén.
A színvonalas rendezvény emlékével, örömünkre szolgált, hogy sokan vannak, akik időt, pénzt, energiát nem kímélve őrzik ezen emlékeket, példát mutatva a jelennek és a jövőnek.
Szabó Jánosné elnök