A Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet több évtizedes hagyományt követve idén is megemlékezést szervezett a Szegedi Dómnál. Az 1932-ben felavatott dombormű az 5. Honvéd gyalogezred dicsőséges tetteit a nemzet elé állítva hirdeti örökségüket. Csepi László...
Látogatás a Partiumban
Ez évben augusztus 04-06 között, immár nyolcadik alkalommal látogatott el a hatvani Gáspár András Bajtársi Egyesület a partiumi Bihar községbe, a névadó halálának évfordulója alkalmából. Gáspár András honvéd tábornok az 1849. április 2-i Hatvani Csata vezénylő parancsnoka. A szabadságharc bukása és az aradi börtönből szabadulása után a községben élt, és itt is hunyt el 1884 augusztus 05-én. Emlékét a faluban nagy becsben tartják.
Miután a Hatvani Csata – a tábornok legnagyobb katonasikere – alkalmából rendezett megemlékezések a városban egyre jelentősebb eseménnyé alakultak, az egyesület 2015-ben kezdeményezte a kapcsolatfelvételt Bihar község vezetőivel egy közös megemlékezés megtartása érdekében. Az akkor még szűkkörű mintegy 15 fős látogatás mára egy több résztvevős, egyre jelentősebb rendezvénnyé nőtte ki magát.
A mostani útnak külön érdekessége volt, hogy az egyesület júniusban megválasztott új vezetésének ez volt az első szervezése, és rögtön ki is fogták az év legnagyobb feladatát.
Az előző évi kétnapos út sikerét látva, három naposra tervezte a vezetőség a látogatást, melyen a tagjaik mellett részt vett Szinyei András Hatvan város alpolgármestere és Kökény Ferenc a Hatvani Lajos Múzeum igazgatója is.
Az első napon Biharban emlékeztek meg Gáspár Andrásról, a megye országgyűlési képviselőjének, valamint a község állami és egyházi vezetőinek részvételével.
A megemlékezést Csernák Béla nyugalmazott református lelkész, a helyi Gáspár András Egyesület elnöke – akinek elévülhetetlen érdemei vannak a tábornok emlékének ápolása terén – nyitotta meg. A megnyitót követően Szilágyi Zoltán a község polgármestere köszöntötte a megjelenteket, kiemelve a „hatvani csapat” szerepét a rendezvényben.
Szabó Ödön parlamenti képviselő, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke ünnepi beszédében az elérhető értékrendek szerepét és az azok mentén cselekvés és az igaz ügyért helytállás és emellett az újrakezdés fontosságát emelte ki, méltatva Gáspár András gerincességét, tisztességét, a nehéz élethelyzetekben való helytállását és folyamatos újrakezdéseit. Megköszönte az anyaországból érkező hatvani delegációnak, hogy évről évre megjelenésükkel, mintegy serkentik a helyieket is az emlékezésre.
Az ünnepi beszédeket követően Meleg Vilmos színművész, a Varadinum Kulturális Alapítvány kuratóriumi elnöke, adta elő Pataki István bihari költő két versét, majd a megjelentek elhelyezték az emlékezés koszorúit a tábornok síremlékénél.
A koszorúzások után ismét Meleg Vilmos szavalati következtek. Petőfi Sándor Nemzeti Dalát, Arany János Nemzetőr-Dalát és Vörösmarty Mihály Szózatát adta elő olyan mély átéléssel, hogy mélyen megindította a résztvevőket.
A megemlékezés zárásaként a résztvevők közösen elénekelték a Himnuszt.
A rendezvény zárásaként a résztvevők, a bihariak tulajdonában levő autentikus nemzetőr zászló és Hatvan város zászlója mögé felsorakozva, a református templomhoz vonultak, ahol Szatmári Gergely Elemér lelkipásztor szólt röviden az egybegyűltekhez, majd megkoszorúzták a millenniumi emlékművet.
Az ünneplést követően a művelődési házban a helyiek ebéddel várták a vendégeket. Az étkezés előtt a vendégek nevében Szinyei András alpolgármester köszöntötte a megjelenteket, majd, az after schoolba járó, Popovici Magdolna tanítónő, a Pro Bihar Alapítvány elnöke és munkatársai által felkészített gyermekek táncműsora következett.
A kölcsönös ajándékok átadása után Kiss Albert római katolikus plébános, főesperes-kanonok mondott asztali áldást.
A hatvani csoport szálláshelye a nagyváradi Posticum Kulturális Központban volt, ahol az első este, a bihariak vendégszeretetét megköszönve, vacsorával látták vendégül a képviselőiket. Az étkezéshez minden nyersanyagot Hatvanból vittek, és hozzá nagygombosi borokat, hatvani sört kínáltak.
A második napon az Erdélyi Szigethegység vadregényes környezetével ismerkedett a csoport, amihez az egyesület régi kedves ismerőse Szabó Ervin, a nagyváradi Barátok Temploma plébánosa (egykori bihari pap) nyújtott segítséget. Mintegy száz kilométer autóbuszos utazás után jutottak el a mézgedi cseppkőbarlanghoz. A barlang megismerése a résztvevőket fizikailag is igénybe vette, hiszen az oda vezető bő egy kilométer meredek kaptató után következett a barlang bejárása. A több, mint hat kilométerből csak másfél kilométer látogatható, a többi természetvédelmi terület, de ez is elég kihívást jelentett, hiszen a távot jelentős szintkülönbségek, meredek, csúszós lépcsőfokok jellemezték.
A nap végére is jutott program. Este a Posticumban, Jazzterrace koncertsorozat vendégeként, a Szakcsi Jr. Renaissance együttes koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők.
A harmadik napon Nagyvárad nevezetességei közül az egyesület tagjai, a Darvas-. La Roche ház és a felújított Neológ Zsinagóga szépségeivel ismerkedtek meg.
A három napot követően a résztevők kissé fáradtan, de rendkívüli élményekkel gazdagodva tértek haza Hatvanba.
Az új elnökség derekasan helytállt az út során, és tapasztalatokkal felvértezve készülhet a következő feladataira.
Kép és szöveg: Kőszegi Ferenc