1945 márciusában véget ért a tél és vele a II. világháború Székesfehérvár körüli harci cselekményei is. A város a török hódítás óta nem élt át akkora pusztítást, mint 80 évvel ezelőtt.
A „80 éve történt” című konferenciasorozat ötödik állomását a Városháza dísztermében tartották, ahol kiváló történészek, kutatók és szakértők osztották meg tudásukat az utolsó, kudarcba fulladt dunántúli német támadó hadműveletekről.
A három éve dúló ukrajnai háború árnyékában még fontosabb emlékezni és emlékeztetni arra, hogy egy világégés mivel jár az érintett városok és emberek tízezrei, milliói számára. Ez kétszeres súlyt ad a mai konferencián elhangzottaknak – hangsúlyozta Facebook bejegyzésében Cser-Palkovics András Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere.
- március 6-án indult meg a német hadigépezet a magyar 3. hadsereg még meglévő állományával az utolsó támadó hadművelete.
A Honvéd Hagyományőrző Egyesület, a Magyar Nemzeti Levéltár és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség által szervezett hat konferenciából álló konferenciasorozata a II. Világháború 1944-45-ös magyarországi hadi eseményeit dolgozza fel a történések időrendjében, és követve a hadi események helyszíneit. A sorozat az ötödik elemét a „Tavaszi Ébredés” hadművelet feldolgozásával Székesfehérváron, a Városháza dísztermében szervezték meg.
A nagyszámú hallgatóságot, az előadókat és a szervezőket Dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte. A neves előadók által tartott 11 előadást tartalmazó konferencia levezető elnöke Dr. Vizi László Tamás a Kodolányi Egyetem tudományos rektorhelyettese volt.
Az előadók között magas tudományos fokozattal rendelkező professzor, amatőr hadszintérkutató és tűzszerész altiszt is szerepelt.
A városháza előtti téren a Magyar Honvédség 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred és a MH. Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság 6. Toborzó Iroda állománya által tartott bemutató színesítette a napot.
Az érdekes előadásokon nem csak a „Tavasz ébredése” hadművelettel, de a háború Székesfehérvárt és Fejér vármegyét ért pusztításaival is megismerkedhettek a jelenlévők, akik között nagy számban voltak középiskolások és Honvéd kadétok is.
Köszönetünk Székesfehérvár városának, hogy befogadta konferenciánkat! Köszönet a város vezetésének, és mindenkinek, aki segítette a munkánkat.
Forrás: Honvéd Hagyományőrző Egyesület Facebook oldala