November 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának dísztermében – megalakulásának 35. évfordulója alkalmából – ünnepi közgyűlést tartott a Balassi Bálint Bajtársi Egyesület. Az ünnepségen az egyesület tagjai mellett részt vett Bársony Péter...
Gáspár András honvéd tábornokra emlékeztek
Gáspár András honvéd tábornokra, az 1849. évi hatvani csata magyar parancsnokára emlékeztek meg 2018. 11. 22-én a szülővárosában, Kecskeméten.
A tábornok születésének 214. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen az életútjához kapcsolódó települések és szervezetek képviselői voltak jelen. (Gáspár András Kecskeméten született, Hatvan érte el legnagyobb katonasikerét, és a szabadságharc bukása után Bihar községben telepedett le, és hunyt el.)
Kecskemét városát Prof. Dr. Sztachó-Pekáry István önkormányzati képviselő a Jogi és Ügyrendi Bizottság elnöke, és Leviczky Cirill a KSZC főigazgatója, önkormányzati képviselő, valamint a KSZC Gáspár András Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája tanárai és diákjai, élükön Gubán Gyula igazgatóval, képviselték. Hatvanból Dr. Lestyán Balázs alpolgármester és a Gáspár András Bajtársi Egyesület csaknem 50 fős küldöttsége érkezett, Bihar községet pedig Szatmári Gergely Elemér református lelkész, Csorba Mihály a Gáspár András Általános Iskola igazgatója, és a Gáspár András Egyesület tagjai, Csernák Béla elnök vezetésével, reprezentálták.
A megemlékezések előtt a Hatvanból és Biharból érkezők egy nem hivatalos programot is beiktattak. Látogatást tettek az MH 59. Szentgyörgyi Dezső légibázison, ahol ízelítőt kaptak a bázis életéből és megtekintettek jó néhány repülőeszközt is. A kívülálló látogatók számára nagy élményt jelentett az addig csak a levegőben (vagy ott sem) látott gépek közvetlen közelről való megtekintése.
A bázison elfogyasztott ebédet követően a vendégek a KSZC Gáspár András Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája Hunyadi téri épületéhez vonultak. Az iskola Gáspár András emlékfala előtt Gubán Gyula igazgató köszöntötte a vendégeket. Beszédében kiemelte, hogy a tábornok személye még ma is képes három települést és több szervezetet összekötni. A köszöntő után az iskola diákjai rövid műsorral emlékeztek meg Gáspár András életútjáról.
A megemlékezés a koszorúzásokkal zárult, melynek korhű történelmi hátterét a Kiskun Huszár és Honvéd Hagyományőr Egyesületet tagjai, valamint a Gáspár András Bajtársi Egyesület zászlóőrei biztosították. Az utóbbiak részvételének külön érdekessége volt, hogy először viselték rendezvényen a HM pályázat keretében elkészült új egyenruhájukat.
Az iskolai megemlékezés után a résztvevők átvonultak a tábornok egykori szülőhelyénél elhelyezett emléktáblához. Itt Prof. Dr. Sztachó-Pekáry István emlékezett meg a város neves szülöttéről, majd a résztvevők itt is elhelyezték a tisztelet és megemlékezés koszorúit.
Kőszegi Ferenc