Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Nagyjaikra emlékeztek Gyöngyösön
Gyöngyös honvédelmi hagyományai évszázadokra visszavezethetőek. A tatárjárást és a török megszállás időszakát most nem említeném, mert abból az időszakból nyilván, a régészeti leletekre hagyatkozhatunk. Az azonban biztos, hogy írásos források alapján tudunk „képet rajzolni”, akár a Rákóczi-szabadságharc, valamint az 1948-49-es Forradalom- és Szabadságharc eseményeiről, melyek a térségünkben zajlottak.
A Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület az idén ősszel három megemlékezést is szervezett.
A II. Rákóczi Ferenc által vezetett kuruc felkelés kiemelkedő alakja a Gyöngyösön tevékenykedő Almásy János gróf. (Pontos születési dátuma nem ismert.) Alispánként jelentős szerepet vállalt Heves és Külső-Szolnok vármegye vezetésében. Kapóra jött számára, hogy a XVII-XVIII. században a megyei közgyűléseket gyakran Gyöngyösön tartották, többek között az itt élő nagy számú nemesi család miatt. Rákóczi felhívására a megyében is sokan csatlakoztak a felkeléshez, elsők között Almásy János is. A kb. 2000 felkelő élén, október végén csatlakozott az Egerhez érkező Bercsényi Miklós seregéhez. Gyöngyösön gyülekezett a sereg, s innen indultak el október 4-én Eger felé.
Ezen évforduló alkalmából koszorúztuk meg Almásy János emléktábláját október 5-én. A márványtábla Gyöngyös város Fő terén a 8-as számú ház homlokzatát díszíti. Beszédet mondott Kámán Árpád nyugalmazott középiskolai történelemtanár. A megemlékezés koszorúit elhelyezték: Gyöngyös Város Önkormányzata, Gyöngyösi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat, Abasári Kórus, Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület, Helyőrségi Nyugállományúak Klubja.
Gyöngyös városa sokat köszönhet Hertelendy Gábornak (1742-1816) is, aki huszárkapitányként nagy érdemeket szerzett a császári haderő támogatásával. 1800-ban, mint ezredes, megalakította a 12. Nádor Huszárezredet Gyöngyös központtal. Székhelyüknek, az egykori vármegyeháza épülete adott otthont, melyet huszár laktanyaként alakítottak át. Ennek az épületnek a kapualjában gyülekeztünk október 26-án Hertelendy Gábor emléktáblájánál, hogy a 12. Nádor Huszárezred megalakulása és Hertelendy Gábor példamutató magatartása előtt tisztelegjünk. Beszédet mondott Szoboszlai Endre nyugállományú ezredes, a kaszinó elnöke. A megemlékezés koszorúit elhelyezték: Gyöngyös Város Önkormányzata, Gyöngyösi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat, Abasári Kórus, Mátra Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület, Helyőrségi Nyugállományúak Klubja
A gyöngyösi Helyőrségi Nyugállományúak Klubja 2023. november 2-án délelőtt lerótta kegyeletét Gyöngyös Város temetőiben fellelhető katonasíroknál. Többek között felkeresték Hertelendy Gábor és az 1848-49 es Forradalom és Szabadságharc egykori honvédtizedesének, Bogdány Józsefnek a sírját is.
Városunk gazdag hagyományokkal rendelkezik a régebbi korok katonai eseményeit tekintve, de a közelmúlt fejleményeit is igyekszünk nyomon követni.
Szöveg és fotók: Nagy Tibor