Ez év január 28-án a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) elnöksége Budapesten, a Kerepesi úti székhelyén megtartotta ez évi első ülését, amelyen az elnökség tagjain kívül részt vett a Felügyelő Bizottság elnöke, a Tanácsadó Testület elnöke,...
Megemlékezés Herenden
Január 30-án többen gyűltek össze, hogy megemlékezzenek a Magyarország legnagyobb vasúti balesetéről, katasztrófájáról. Jelen volt Herend város polgármestere, az egyik balesetet szenvedett katona családja, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete, a Fegyveres Erők Veszprém Körzeti Nyugállományúak Klubja, a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) Veszprém Megyei Egyesülete, a „Gábor Áron” Nyugállományúak Klubja (Várpalota) képviselői, valamint a MÁV delegációja.
Ötvenhat évvel ezelőtt, 1969. január 31-én itt Herend város vasútállomásán egy súlyos vasúti baleset történt: a kiképzésről a Lenti laktanyába visszatérő katonai szerelvényen tartózkodó sorállományú honvédokkal és hivatásos katonákkal – kezdte megnyitó beszédét Gráczkí László nyugállományú alezredes, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete elnökségi tagja, majd így folytatta: a katasztrófában a Lenti Lövészezred harckocsi zászlóaljának 10 fő katonája szolgálatteljesítés közben, valamint a szerelvény mozdonyvezetője életüket vesztették. Sajnos a tragédia még mintegy félszáz súlyos sebesültet is követelt.
Azt mondják, hogy egy ember háromszor hal meg, testben, lélekben, és harmadszor, ha elfelejtik. Ezt a tragikus eseményt soha nem lehet elfelejteni, annak ellenére, hogy már több mint fél évszázad telt el. Erre is szolgált az a honvédelmi minisztériumi kezdeményezés, amikor is a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége 2016-ban emléktáblát helyezett el a vasútállomás főbejárati homlokzatán és azóta minden évben megemlékezünk a hazáért meghalt katonákról és az elhunyt mozdonyvezetőről.
Nem volt ez másképp az elmúlt években sem, akkor is, amikor a pandémia okozta korlátozó rendszabályok miatt csak kevesen vehettek részt a megemlékezés virágainak elhelyezésén.
Tavaly egy nagyobb létszámú rendezvénnyel a katasztrófa 55. évfordulójára emlékeztek a jelenlévők.
Több alkalommal, a 2021. évben bekövetkezett haláláig együtt hajtottunk fejet az áldozatokért a vasúti balesetből részlegesen felépült néhai Balogh Zsigmond honvéddal és családjával, akik most is eljöttek a megemlékezésre.
A megnyitó gondolatok után Demeter Ferenc nyugállományú alezredes, a MATASZ Veszprém Megyei Egyesülete elnöke rövid beszédében kitért a baleset pontos körülményeire, majd hangsúlyozta: a véletlenül bekövetkező események okozhatnak olyan változásokat, amit, ha nem veszünk figyelembe emberi tragédiákhoz vezethetnek.
Egy porszem csupán, ami megakadályozhatja az egymásba kapaszkodó fogaskerekek zökkenőmentes mozgását, amit a kívülálló talán észre sem vesz, de a hivatását értő embernek észre kell vennie, és ami az éber figyelmet állandóan fenntartó egyén számára vörös lámpaként villanhat fel és kerülheti el ezzel a problémákat, egyéni tragédiákat.
- január 31-én ez a kis felvillanás volt az, ami hiányzott valakinek valamiért az életéből és vált több ember számára a jövőbeni sorsa tragikusan visszafordíthatatlanná.
Fiatal embereknek, katonáknak, akik egy hosszú, meglehetősen nehéz gyakorlatot követően feladatuk utolsó szakaszára készültek, a hazautazásra, haza a zalaegerszegi laktanyába, valamint a családjaikhoz, szeretteikhez. De tízen, és a vonatvezető soha nem ért haza, többé nem ölelhette meg szeretteit, nem foghatott kezet barátaival, nem folytathatta pályafutását.
A baleset körülményeit vizsgáló bizottság megállapította, hogy a balesetet hibás váltóállítás okozta.
Nekik állít napjainkban örök emléket a herendi vasútállomás falán elhelyezett emléktábla, de közben gondolnunk kell arra a sok családra, gyerekre, szülőre, akiknek a sorsát ez a tragédia a további életét is tönkre tehette.
Elmondhatjuk, hogy ötvenhat évvel az események után is nagyon nehéz itt állni ezen a helyen, ahol olyan katonák vesztették el az életüket, akik a sikeres gyakorlat nehézségei után arra vártak, hogy haza érjenek.
Az ötvenhat eltelt év is azt igazolja, hogy ezek a katonák nincsenek elfelejtve. A szörnyű baleset tanulságul szolgál nekünk, az utód nemzedéknek, hogy figyeljünk oda egymásra, figyeljünk oda a veszélyt magukban hordozó helyzetekre és a megfelelő éberség fenntartásával kerüljük el a tragédiákat okozó porszemek bekerülését a mindennapjainkba – zárta beszédét az előadó.
A rendezvény záró eseményeként a megemlékezés virágainak elhelyezésére került sor.
Először Herend város polgármestere, Ujhelyi Gábor Alex, majd a MÁV képviselőjeként Rigóné Gán Henriette, és Kassai Ferenc, MÁV fogalmi szolgálattevő, valamint a vasúti balesetből részlegesen felépült néhai Balogh Zsigmond honvéd családja helyezte el a megemlékezés koszorúit.
Közös koszorút helyezett el a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége képviseletében Vilner Péter nyugállományú ezredes, koordinációs elnökhelyettes, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete képviselői nevében Soós Lajos nyugállományú alezredes, elnök, a Fegyveres Erők Veszprém Körzeti Nyugállományúak Klubja képviselője, Müller Béla nyugállományú őrnagy, alelnök, a MATASZ Veszprém Megyei Egyesülete részéről Demeter Ferencnyugállományú alezredes, elnök, valamint koszorút helyeztek el a „Gábor Áron” Nyugállományúak Klubja képviselői.
A rendezvény a Szózattal és a Magyar Takaródóval zárult, amely után a jelenlévők Herend város polgármestere meghívását elfogadva közös ebéden folytatták a most már kötetlen beszélgetést.
Szöveg: Vilner Péter, fotók: Fülöp Lászlóné Ildikó, Vilner Péter