Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Legendák földjén, királyok nyomában – négy egyesület kirándulása
A jászberényi Fegyveres Szervek Baráti Köre igen aktív közösségi életet él: városi és régiós, esetenként országos rendezvények állandó résztvevői vagyunk, a magunk berkein belül értékes előadásokat szervezünk, de van időnk és helyünk vidám zenés alkalmak megszervezésére is. Programjaink között méltán népszerűek a történelemi Magyarország városaiba, tájaira történő kirándulásaink.
Április 20.-án Dévény és Pozsony volt az úticélunk. Kirándulásainkon szívesen látjuk más fegyveres testületek volt és jelenleg is aktív tagjait A jászberényi Fegyveres Erők Baráti Köre, a hatvani GáspárAndrás Bajtársi Egyesület, a szolnoki Veterán Repülő Bajtársi Egyesület és a Jászberényi Rendőrkapitányság 53 fős csapata várakozással telve indult a több mint 300 kilométeres útra.
Dévény, a történelmi Magyarország nyugati kapuja volt az első állomásunk, melynek megtekintéséhez történelmi és irodalmi inspirációkat kaptunk a buszon. A várat az évszázadok folyamán többször lerombolták, de még ma is impozánsok romjai, melyeket mindenki saját tempójában járhatott be. Letekintettünk a Duna kéklő szalagjára, megmásztuk a vár legfelső szintjét, felidéztük az Apácatorony legendáját… Indulás előtt ki-ki vérmérséklete szerint vagy fagyit vagy egy jó kis csapolt sört kóstolhatott meg.
Delet hangoztak, amikor Pozsony városában felvettük az idegenvezetőnket, dr. Lovisek Júliát. Az esős időjárás is igazolta a szervező, Joósz Attila ötletét, miszerint egy másfél órás buszos városnézéssel kezdtünk, így megismerkedhettünk olyan részeivel is a városnak, melyet gyalogosan nem tudtunk volna megtenni pár órás ott tartózkodásunk alatt.
Gyalogos sétánkat a király koronázásának útvonalán tettük meg. Az eredeti koronázási menet útvonalának egy része ma sárgaréz koronákkal van jelölve az utcák burkolatán. A Szent Márton dómban, a Koronázó templomban kezdtük sétánkat, melyben csaknem három évszázadon keresztül 11 Habsburgot koronáztak meg Miksától V. Ferdinándig. Büszkén mondtuk el az idegenvezetőnek, hogy a jászberényi főtemplom tornyának tetején is látható a magyar szent korona. A pozsonyi vár 1536-tól a magyar királyok rezidenciája is volt, sőt egy időszakban itt őrizték a magyar szent koronát és a koronázási ékszereket is.
Meglátogattuk még a prímási palotát, ahol a koronázási lakoma zajlott. Láttuk az első (Mátyás király által alapított) közép-európai egyetemet, a Magyar Királyi Kamarát, Liszt Ferenc emlékművét, a nagymúltú ferences templomot, a Fő téren a Ronald-kutat és az Óvárosházát. Sétánkat Andersen szobránál fejeztük be, aki 1841-ben itt járván így írt naplójában: „Pozsony gyönyörű város, amely tele van szép lányokkal és jó borral.”
Szerencsések voltunk az időjárással, mert a buszból többször láttunk esőt, de mi magunk szárazon jártuk végig a történelmi látnivalókat. De szerencsés volt az időpont kiválasztása is, hiszen ezen a hétvégén tartották a Szent György-napokat Szlovákia fővárosában, ennek köszönhetően több olyan helyre is bejuthattunk, amely egyébként zárva van a látogatók előtt, illetve több helyszínen is találkoztunk, fotózkodhattunk középkori ruhákba öltözött lakosokkal.
Pozsony történelméhez kötődik az a hagyomány, hogy Szent György napján megnyílik meg a város lakossága előtt. Előttünk is megnyílt, elkápráztatott bennünket látnivalóival, történelmi emlékeivel.
Köszönjük a gondos és körültekintő szervezést, lebonyolítást a jászberényi Fegyveres Szervek Baráti Köre vezetőjének, Joósz Attila nyugállományú őrnagynak.
Szöveg és fotó: Horváthné Szabó Katalin (Jászberény)