Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Katona hősökre emlékeztek Szegeden
A Szegedi Bajtársi Klub Közhasznú Szervezet több évtizedes hagyományt követve idén is megemlékezést szervezett a Szegedi Dómnál. Az 1932-ben felavatott dombormű az 5. Honvéd gyalogezred dicsőséges tetteit a nemzet elé állítva hirdeti örökségüket.
Csepi László nyugállományú őrnagy, a klub elnöke köszöntötte a jelenlébőket.
Megemlékező beszédet Tóth István a Szegedi Móra Ferenc Múzeum történész-muzeológusa mondott. Igazán személyes hangvételű történelmi visszatekintéssel megerősítette, hogy a szegedi katonák a hazáért képesek voltak életüket is feláldozni. Hősiességük a ma emberének is példát mutat. A Haza minden előtt!
Majd Kondé Lajos, a Szegedi Fogadalmi templom (hivatalosan a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház, közismert nevén a Szegedi dóm) plébánosa mondott imát a Hősök lelki üdvéért.
Ezt követően a megemlékezés és tiszteletadás koszorúinak elhelyezésére került sor az emlékműnél:
- Csepregi Balázs alezredes a Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Védelmi Bizottság Honvédelmi Referense,
- Pontyik Pál őrnagy az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 12. Hadkiegészítő és Toborzó Iroda-Szeged Irodavezetője,
- Vajda Zoltán a MATASZ Csongrád-Csanád Vármegyei Szövetség Elnöke,
- a Történelmi Vitézrend Csongrád-Csanád Vármegyei Székkapitányság Mogyorósi Attila hadnagy vezetésével,
- valamint a Szegedi Bajtársi Klub koszorúzott.
Az ünnepség méltó volt elődeink hőstette előtt. A Himnusz és a Szózat lélekmelegítőleg hatott a téli szürkeségben.
Záró mozzanatként a megemlékezők egy baráti beszélgetés és forraltborozás kíséretében újra és újra felidézték a soha el nem feledhető szegedi katonák tetteit.
Az I. világháború alatt, a magyar csapatok vitéz és önfeláldozó magatartását minden ellenfél egyaránt elismerte. A honvéd elnevezés, amely a magyar nemzet függetlenségi harca alatt, még a tengerentúl is, mint az önfeláldozó hazaszeretet jelképe, a nemzetek köztudatába ment át, a világháborúban a Kárpátok bérceiről és annak lábánál őrt álló Przemysl várából kelt szárnyra. Azoknak a hősöknek magasztos példája, akik az emberiség legszentebb eszményeiért, a szabadságért és függetlenségért meghalni tudtak, lebegett az unokák előtt, amikor a Kárpátok hóborította tetőin és Przemysl várának védelmében, életüket áldozták fel a haza szent földjének védelmében.
A magyar nemzet a világháborúban hagyományaihoz híven, lelkesedéssel fogott fegyvert, hogy megvédje azt az ősi rögöt, amelyet ezer esztendő nemzedékei vérükkel öntöztek! A volt magyar királyi 5. honvéd gyalog ezred, a világháborúban tanúsított vitéz magatartásával beigazolta azt, hogy a magyar Alföld fiai a függetlenségi harcban legendás hírnévre szert tett szegedi 3-as veres-sipkás zászlóaljnak méltó utódai, amely zászlóaljnak első parancsnoka Damjanich János őrnagy volt, a későbbi tábornok, az Aradon mártírhalált szenvedett eszményi hősi alakja a függetlenségi harcnak. Ezekre a Hősökre emlékeztünk ma Szegeden.
Tisztelet a Hősöknek!
Szöveg és fotók: Nagy Zoltán nyá. pv. alezredes