Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Kalocsán jártak a taszáriak
Július 5-én kellemes, napsütéses pénteki napon, a Magyar Veterán Repülők Somogy Megyei Egyesülete vállalkozó kedvű tagjaival kerítettünk sort egy újabb ismeretszerző túrára, melynek fő célja Kalocsa város főbb nevezetességeinek megtekintése volt.
Kalocsa, a méltán híres paprika mellett a magyar katolikus egyház egyik legfontosabb központja is.
A korai érkezés adta szabadidőt kihasználva, paprika vásárlás céljából, gyorsan betértünk a Paprika Múzeum mintaboltjába, ahol kedvünkre válogathattunk a különféle kategóriájú és zamatú őrölt pirospaprikából.
A Kalocsai Érsekség látnivalóinak helyén egykor egy várkastély állott. Az épületet 1775-ben kezdte el építtetni Batthyány József érsek, ám mai kinézetét Patachich Ádám kalocsai érseknek köszönheti, aki 1780-ra fejezte be a kastély bővítését.
A bájos kis Szentháromság téren áll a Nagyboldogasszony tiszteletére épített, barokk stílusú, erősen díszített Székesegyház, mellette pedig az Érseki Palota. A szabálytalan alakú tér közepén áll a névadó, 1786-ban épült Szentháromság oszlop.
Kombinált belépőjegyünk alapján utunk első állomása az Érseki múzeum volt.
A múzeum a kalocsai érsekek életét, ruháit, munkásságát és a vallási szokásokat mutatja be. A kettő szinten található a gazdag gyűjtemény, az idegenvezetőtől rengeteget tanultunk az egyházi szokásokról és öltözködési stílusokról.
Következő programunk a Főszékesegyház megtekintése következett.
A jelenlegi templom a negyedik ezen a helyen. Magyarország egyik legrégebbi székesegyházának építése még 1050-es évekre tehető. A ma is álló székesegyházat Mayerhoffer András tervei szerint építették 1735-54 között. A XX. század elején komolyabb átalakítások, hozzáépítések történtek. Ekkor épült a kripta, a körfolyosó, és visszaállították az eredeti olasz barokk bútorzatot is.
Belépve a templomba szinte elkápráztatja az embert az arany, rózsaszín és fehér színekben tündöklő stukkókban igen gazdag belső.
A Fájdalmas Szűz oltár alatt fekszik Szent Piusz földi maradványa, egy aranyozott koporsóban.
Gyönyörű remekmű az aranyozott fából készült szószék, oldalain a négy evangélista szobrával.
A hatalmas Angster orgonán még Liszt Ferenc is játszott hajdanán.
Programunk végére maradt az Érseki Könyvtár megtekintése.
A könyvtár, faragott polcai a világon egyedülálló felbecsülhetetlen értékű gyűjteményt tartalmaznak. Az 1100-as évekből is található pergamen kézirat és rengeteg antik kódex, nyomtatvány és könyv, melyek hűen tükrözik a 17. század szellemi életét!
A könyvtáros idegenvezető fiatalember, nagyon kedves és hatalmas tudású, minden könyvről és korszakról nagy átéléssel tudott mesélni.
Kirándulásunk zárásaként a porcelángyártás folyamatába is betekintést kaptunk a Kalocsai Porcelán Manufaktúra megtekintése során.
A Kalocsai Porcelán Manufaktúrában a látogatók figyelemmel kísérhetik a porcelángyártás minden folyamatát, a porcelánöntéstől az égetőkemencéig. Bemutatásra került számunkra a porcelánöntés, porcelántisztítás, a mázazás folyamata, hogy hogyan lesz a folyékony masszából kecses porcelán váza.
A manufaktúra szakembere betekintést engedett a porcelánfestés mesterfogásaiba, és átélhettük, ahogyan a sokszínű kalocsai népművészeti motívumok életre kelnek a festőasszony finom ecsetvonásai nyomán.
A Vajas Vizi Turisztikai Központ gondozott területén rövid pihenőt tartottunk, a Vajas partján.
Végezetül pedig a Lenes Csárdában került sor a korai vacsorára, melyet a fáradt csapat jókedvűen fogyasztott el.
Eseményekben és látnivalókban gazdag tartalmas napot tudhattunk magunk mögött.
Az autóbuszos utazásunk megvalósítását pedig a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége támogatta.
Szöveg és fotó: Koppány Zoltán