Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Főhajtás balatoni helikopter tragédiák emlékműve előtt
Néhány éven belül három helikopteres baleset helyszíne volt a Balaton. A hetvenes években elhunyt bajtársakra a hét évvel ezelőtt, az Ég Katonái Hagyományőrző Egyesület által létrehozott balatonalmádi emlékműnél január folyamán emlékeztek az utókor képviselői.
A tiszteletadást a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete (VREVE) és a Corvin Alapítvány kuratóriuma szervezte, melyen Simon-Jójárt Sándor nyugállományú ezredes, a Magyar Tartalékosok Szövetsége (MATASZ) Veszprém Megyei Egyesületének volt elnöke, a 87. Bakony Harci Helikopterezred egykori parancsnoka mondott beszédet. Ebben felidézte a tragédiákat, s azok körülményeit.
Az első baleset 1974. május 30-án következett be egy kiképző, gyakorló repülésen a 228 oldalszámú Mi–8 T típusú szállító helikopterrel, melyen a háromfős ekipázson kívül két sorkatona is helyet foglalt. A gép nagy sebességgel csapódott a Balaton vizébe, így a menekülésre esély sem volt.
A második tragédia 1976. január 22-én történt, amikoron a hirtelen jött (villámlással, erős széllel kísért) hóvihar az ugyancsak Mi–8-as típusú helikopter hajtóműveit megbénította, s a kényszerleszállást végrehajtó gép víz alá merült. A három katona a jeges tó fogságában vesztette életét.
A harmadik légi baleset kissé távolabb, a Fűzfői-öbölben támadt az ég katonáira 1977. március 9-én. Egy Ka–26-os könnyű helikopter Szentkirályszabadja repülőtérről felszállva Börgönd repülőtérre tartott. A Balaton vízfelülete fölé érve intenzív süllyedésbe mentek át, a magasságot helytelenül ítélték meg, és a vízzel ütközve bekövetkezett a végzetes katasztrófa, melynek során ketten lelték halálukat a Balaton hullámsírjában.
A folytatásban Szabó György alezredes, református tábori lelkész mondott beszédet és imát a fiatalon életüket adó katonák lelki üdvéért. Az ünnepséget koszorúzás követte, melyen Balatonalmádi képviseletében Pandur Ferenc alpolgármester, majd a katonai szervezetek (Dr. Hegedűs János ezredes, a Légierő Parancsnokság irodavezetője, Fazekas Sándor alezredes, a 86. Szolnoki Helikopter dandár repülő-felkészítő főnöke, Szolnoki János ny. ezredes, a Fegyveres Erők Veszprém-körzeti Nyugállományúak Klubja elnöke, Gulyás István ny. zászlós, a Magyar Repülők Bajtársi Egyesülete elnöke, Soós Lajos ny. alezredes, a VREVE elnöke) helyezték el koszorúikat, a fűzfői kadétok mécseseket, a hozzátartozók egy-egy szál virágot tettek az emlékmű lábazatához. Végezetül pedig a Magyar Takarodó hangjai csendültek fel.
A balesetekről a településen és környékén sokan tudtak, ám a hírzárlat miatt csak évtizedekkel később lehetett hiteles információkhoz jutni.
Szöveg: Zatkalik András
Fotók: Egyesület
[sp_wpcarousel id=”20094″