A jászberényi Fegyveres Szervek Baráti Köre évek óta szervez kirándulásokat határon innen és túl. Nem titkolt célunk, hogy megismerjük hazánk ismert vagy kevésbé ismert tájait, városait. Van, amikor várakat látogatunk, van, amikor egy történelmi személyiség életének jelentős állomásait keressük fel.
2025-ben első kirándulásunkon az ország délkeleti szegletét céloztuk meg. Nem tántorított el bennünket a Jászberénytől mért majdnem 200 kilométeres út sem, amely a Tisza-család ősi birtokára, Gesztre vezetett. Közösségi portálunkon már előzetesen is megosztottunk egymással információkat, képeket. Az utazás közben a kirándulás szervezője, Joósz Attila nyá. őrnagy a Tisza-család jeles tagjairól, a magyar történelemben betöltött szerepükről tartott nekünk előadást, ráhangolva bennünket a Tisza-kastély látogatására.
Az 1700-as években épült (s az évszázadok során többször átépített, lerombolt, megújult) kastély impozáns épülete, a bejárat, a tavasz pompájában illatozó park rögtön elvarázsolt, bevonzott bennünket. A kastélykert méltóságteljes kőris- és szilfái között húzódó kavicsos ösvényen közelítettük meg az épületet. Bekukkantottunk Arany János zsúpfedeles kerti házikójába, hiszen nagy költőnk a szabadságharc utáni bujdosás idején Geszten volt házitanító Tisza Domokos mellett.
Ha az épületet kellene bemutatnunk, nehéz lenne szavakat találnunk. A kiállítások nem csak a hagyományos bútorok-festmények-enteriőrök bemutatására hagyatkoznak, hanem interaktív módon több érzékszervünkön keresztül ontják az információkat, látványt, zenét, kisfilmeket… Az impozáns szalonban például Tisza István, Tisza Kálmán és Degenfeld Ilona hologramképe invitál be bennünket a kastélyba. Tisza Kálmán miniszterelnök dolgozószobája a berendezésen túl bemutatja nagyívű politikai életútját, küzdelmeit, céljait, munkásságát. A Tiszák asszonyai szintén nagyobb bemutatóteret kaptak, jótékonysági, művészetpártolói, gasztronómiai újdonságok bevezetőiként mutatták be őket. (Pl. látható egy megterített főúri asztal, ahol a különböző ételek, desszertek receptjeit egy QR-kód beolvasásával lementhetjük a telefonunkra.)
S ami még nagy élmény volt mindannyiunk számára: a kávézó teraszán találkozhattunk beszélgethettünk a legendás miniszterelnök dédunokájával, Tisza Ilona grófnővel, aki az ősi kastély háziasszonyának szerepét tölti be.
Geszten meglátogattuk még a Tisza-kriptát, leróttuk tiszteletünket a nagynevű magyar történelmi személyiségek nyughelyeinél.
„Aki belép ebbe a kastélyba, többé nem felejti el a Tiszákat: Geszt olyan történelmi és nemzeti zarándokhely, ahol nemcsak válaszok születnek, de súlyos kérdések is felmerülhetnek!”- annyi élmény, érzés kavarog bennünk, egyetértünk a kastély honlapján található gondolattal.
Geszt után hazatérőben Szarvasra látogattunk a Mini Magyarország kültéri kiállítására. Ez nem csak egy makettpark: bármelyik évben is látogatunk ide, mindig több, érdekesebb, interaktívabb látnivalóval bővül a bemutatás. Több mint 600 méternyi kisvasút hálózza be a parkot, melyet a látogatók egy gombnyomással indíthatnak el. Szintén csak egy gombnyomás, és máris indulnak a vitorlások a Balatonon, vagy halljuk a müezzin énekét a pécsi dzsámiból, próbálgathatjuk a tihanyi visszhangot, és még lehetne sorolni a látni- és hallanivalók sorát… Egy jó órányi séta után indultunk haza Jászberénybe.
Köszönjük ezeket a jól megszervezett, értékes kirándulásokat Joósz Attila nyá. őrnagynak. Tudjuk, hogy már szervezi a következőt, hiszen már „teltházas” a tiszadobi Andrássy-kastélyba és a tiszalöki vízerőműhöz szervezett kirándulásunk is, mely a következő hónapban fog megvalósulni.
A jászberényi Fegyveres Szervek Baráti Köre sok más programmal is részt vesz a város, a régió életében. Ezekről Facebook-oldalunkon értesülhetnek az érdeklődők.
Szöveg és fotó: Horváthné Szabó Katalin