„Magyar Hősök Emlékünnepe” Jánoshalmán május 23-án délelőtt a Kistemető „Hősi sírkertjében” a „Somogyi bakák” emlékművénél és a II. világháború hősi halottjai tiszteletére emelt „doni” kopjafánál volt.
Az érkezőket a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar I. és II. világháborús katona indulókkal, dalokkal fogadta. A nagyszámú felnőtt lakosság mellett képviseltették magukat az iskolák és a város egyesületei, a pártok és intézmények vezetői.
A megemlékezést megtisztelték jelenlétükkel Csongrád, Kalocsa, Kiskőrös, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Szabadszállás, Szeged tag-egyesületeinek elnökei és tagjai. A Magyar Honvédség szegedi Toborzó és Kiegészítő Parancsnokság képviseletében, Dr. Tóth Zoltán őrnagy vett részt a megemlékezésen.
A Himnusz elhangzása után Petróczky Henrietta köszöntötte a jelenlévőket, majd Györgypál Csaba nyá. alezredes a Honvéd Kaszinó Kulturális Egyesület társelnöke rövid megnyitó beszéddel emlékeztetett a nap jelentőségére.
Ezt követően Tóth Noel és Prikidánovics Tamás a Hunyadi János Általános Iskola tanulóinak ünnepi műsora hangzott el, melynek során Fajszi Ferenc „Négy körtefa” című írása alapján elevenedtek fel az 1944 október 29-én és az azt követő időkben Jánoshalmán történtek.
Vilner Péter nyugállományú ezredes a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének koordinációs elnökhelyettese ünnepi beszédében nagy hangsúlyt kapott a hősökről való méltó megemlékezés fontossága. Ahogy mondta: a hősök napján nem kizárólag az első és a második világháborúban elesett katonáinkra gondolunk, de minden egyes olyan honvédra, civilre, férfira, nőre és gyerekre, akik a magyar nép történelme során bármikor életüket áldozták a hazáért, majd kiemelte: a nemzeti összetartozás jelképe és szívmelengető példája, hogy egy Bács-Kiskun megyében fekvő város a távoli Somogyországból származó honvédeknek állított maradandó emléket.
Az ünnepi beszédet követően a Hunyadi iskola tanulói a mécsesek mellé egy-egy szál virágot helyeztek a hősi halált halt „Somogyi bakák” sírjaira, neveiknek elhangzása sorrendjében, a lélekharang hangja kíséretében.
A megemlékezést követően az érdeklődőket az Imre Zoltán Művelődési Központban Takács József nyá. főhadnagy haditechnikai eszközökből, könyvekből és a mai honvédség karjelzéseiből álló kiállítása fogadta.
Forrás: Bácska Gyöngye-Jánoshalma FB oldala