Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
60 éves a NOSZLOPY
Megalakulásának 60. évfordulóját ünnepelte a kaposvári Noszlopy Gáspár Honvéd Nyugállományúak Klubja. Az esemény első felére a katonazenekar és a huszárok közreműködésével a helyőrségi klub udvarán került sor, ahol a részvevők többek között Dr. Sütő Tamás nyugállomnyú vezérőrnagy által előadást hallhattak a megyeváros katonai múltjáról, valamint Bognár Géza és Varga Sándor nyugállományú ezredesek leleplezték a városban állomásozó egykori katonai szervezetek emlékére állított kopjafát, amit Horváth József alezredes katolikus tábori lelkész megáldott. Battyányi Beáta civil referens, Szita Károly Kaposvár megyei jogú város polgármestere nevében emléktárgyat adott át Pető László elnöknek. Az egyesület Obsitos énekkara katonanótákkal idézte meg a békeidők és a háborúkban részvevő honvédek érzelemvilágát. A megemlékezők koszorúk elhelyezésével tisztelegtek az Aradi 13-ak és Kaposvár egykori katonai szervezeteinek emléke, hősiessége és példamutatása előtt.
Az ünnepség második része a helyőrségi klub dísztermében már döntően a jubileumról szólt, miközben katonai kitüntetések és egyesületi elismerések átadására is sor került, illetve a kerek évfordulós születésnaposokat is felköszöntötték.
Pető László elnök visszatekintéséből kiderült, hogy a szervezetnek van mire emlékeznie, a jelene pedig olyan ajándék, amelyért nagyon sokat tett a klub mindenkori vezetése és a tagsága. Ezt pedig mindennél ékesebben bizonyította, hogy milyen remekül használta ki a társaság a felkínált lehetőségeket és alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez is. S hogy ezt miként tette aklub? A legfőbb magyarázatot az elnök szerint a jelszavuk, az együtt-egymásért adja, amely a szolidaritás, a bajtársiasság és az együvé tartozás érvényesülését jelenti, s amelyet a hat évtized alatt sikerült tartalommal is megtölteni. Ehhez persze kellettek a kiváló vezetők, így a megalakulás és a szárnypróbálgatás időszakában Jobban Ferenc repülős őrnagy, az őt követő Bús László, az öt évig irányító, váratlanul elhunyt László Lajos, majd Széll István és Pásztor István, nemkülönben pedig a 2010 óta elnök Pető László.
Mindeközben az 1964-ben még kizárólag férfiakból álló tagság is jelentősen átalakult, napjainkban pedig már a hölgyek vannak többségben és sok az egykori polgári alkalmazott is. Megváltozott a klub státusza is: 1964 és 1989 között a honvédelmi tárcának még fontos feladatai közé tartozott a nyugállományú klubok működésének segítése, jelenleg viszont jogilag ugyanolyan civil szervezet a Noszlopy, mint más klub vagy egyesület.
„Persze van néhány olyan tényező, ami melengeti a szívünket: ilyen a kedvezményes üdülés lehetősége, a kegyeleti gondoskodás, a honvédségi kórházban az egészségügyi ellátás lehetősége, a legrászorultabbak segélyezése, vagy éppen a kedvező körülmények közötti elhelyezésünk. Kevés szervezet mondhatja el magáról, hogy hat évtizeden át ugyanaz az otthona.” – emelte ki Pető László.
Ami pedig a sikeres működés tartalmi részét illeti: az egyesület napjainkban is meghatározó szerepet tölt be Kaposvár katonai múltjának és hagyományainak ápolásában, évről évre megemlékezve a háborúk áldozatairól és a hős honvédekről, valamint aktívan részt vett és vesz a város és környéke társadalmi és kulturális életében, mindvégig színvonalas programokat kínálva a klubon belül is a tagságnak. Folyamatosan kapcsolatot tart a város általános és középiskoláival, ily módon szerepet vállal a fiatalok hazafiságra és hazaszeretetre nevelésében, katonai pályára irányításában.
A rendezvény további részében kitüntetések és egyesületi elismerések átadására került sor, amelyeket Durgó Tamás alezredes a MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka adott át. Közösségi tevékenységéért a szervezet többek között Miniszteri Elismerő Oklevelet is kapott, míg Pető László elnök az Aranykor Kitüntető Cím arany, Szita Zoltán az ezüst fokozatát, Palka Erzsébet és Marcsingó János pedig a honvédelmi miniszter elismerő oklevelét vehette át. Az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó parancsnoka elismerésében Kovács György, Szabó Lászlóné és Thury Nagy István, további négyen pedig a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége, valamint az MH Lahner György 2. ellátó ezred parancsnokának elismerésében részesültek. A Noszlopy Gáspár Honvéd Nyugállományúak Klubja tíz főnek köszönte meg a közösségi munkáját oklevéllel és emlékplakettel.
Ezt követően Ökrös Tibor és zenekara, valamint Kóbor Tamás operaénekes szórakoztatta a közönséget, majd a jóízűen elfogyasztott vacsora után táncmulatsággal ért véget az ünnepség.
Szöveg: Pető László, fotó: Kovács Géza