Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
35 év a repülés szolgálatában
A Magyar Veterán Repülők Szövetsége (Szövetség) elnöksége, a szervezet megalakulásának 35. évfordulója alkalmából 2024. december 4-én karácsonyi vacsorával egybekötött megemlékezést tartott a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ Regiment éttermében.
A Szövetséget 1989-ben alapította négy hazafelé utazó repülő hajózó Magyar Veterán Repülő Egyesület néven, így, mint jogutódként a Szövetség most már harmincöt éve ápolja és őrzi a magyar polgári és katonai repülés hagyományait.
A Szövetség tagjai aktív és nyugállományban lévő pilóták, műszakiak, a repülés valamikori és jelenlegi kiváló szakemberei, a repülés elhivatott szerelmesei. Jelenleg nyolc tagszervezetben több, mint kettőszázötven tag tevékenykedik, hogy e csodálatos hivatás hagyományait ápolja és őrizze országszerte. A szövetség rendelkezik alapszabállyal, és minden olyan dokumentummal, ami szervezett, folyamatos működéséhez szükséges.
Az elmúlt évtizedek alatt a Szövetség elnöksége, tagszervezetei és tagjai nem csak a számtalan hazai rendezvény által, de a szövetség nemzetközi kapcsolatain keresztül is öregbítette a magyar katonai repülés eredményeit, hagyományait és törekvéseit. A kilencvenes évek óta megbecsült tagja a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének, részt vesznek minden olyan általuk szervezett programon, ahol vihetik a Szövetség jó hírét.
Még a rendezvény kezdete előtt a szolnoki Légierő Zenekar szórakoztatta a korábban érkezőket.
Délután négy órakor Vilner Péter nyugállományú ezredes, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége koordinációs elnökhelyettese, az MVRSZ főtitkára köszöntötte a közel százhúsz vendéget. Az üdvözlet során hangsúlyozta, hogy a mai rendezvény a már hagyományosnak tekinthető „Repülők karácsonya” jegyében szerveződött, de most eltér az előző évek gyakorlatától, mert ez az alkalom lehetőséget biztosít arra, hogy a Szövetség tagjai megemlékezzenek a Szövetség létrejöttének 35 éves jubileumáról.
Köszöntötte a tagszervezetek jelenlévő elnökeit és vezetőségi tagjait, és a tagszervezeti tagokat és hozzátartozókat, a Szövetség testületeinek képviselőit. Kiemelt tisztelettel üdvözölte a Kablay Lajos Repülő Bajtársi Egyesület és a Magyar Repülők Bajtársi Egyesülettől érkezett vendégeket, valamint Farkas Bertalan nyugállományú dandártábornokot, Dr. Keszthelyi Gyula nyugállományú dandártábornokot, a Honvédségi Klubok Országos Szövetsége elnökét, Könczöl Ferenc ezredes, megbízott légirő parancsnok képviseletében megjelent Szász Róbert ezredest, az MH LEP megbízott kiképzési főnökét, Kovács Krisztán ezredest, Esküdt Lajos nyugállományú ezredest, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnökét, Dr. Sipos István nyugállományú ezredest, a magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének alelnökét, és Dr. Bali Tamás dandártábornokot, a Magyar Veterán Repülők Szövetsége elnökét, házigazdát.
Ünnepi megnyitójában Gál István nyugállományú ezredes, a Szövetség tiszteletbeli elnöke hangsúlyozta, hogy a harmincöt évvel ezelőtti célkitűzések azóta sem változtak, hisz ezek – többek között – a magyar repülés veteránjainak társadalmi szervezetbe tömörítése, az általuk képviselt értékek megőrzése, tapasztalataik hasznosítása és az ehhez szükséges hazai és nemzetközi kapcsolatok fenntartása. Fő célkitűzés továbbra is a magyar repülés ügyének önzetlen szolgálata, a hazaszeretet és a hazáért való áldozatvállalás szellemének elmélyítése, a katonai és polgári repülőhagyományok ápolása, a repülő nemzedékek közötti kapcsolatok erősítése, a magyar repülés helyzetének figyelemmel kisérése.
A megnyitó gondolatok után Esküdt Lajos nyugállományú ezredes, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöke köszöntötte a 35 éves Szövetség megjelent tagjai, és ezzel együtt a Szövetség teljes tagságát, további sok sikert kívánva gratulált az eddig elért eredményekhez. Hangsúlyozta, hogy a két szövetség együttműködése az elmúlt évtizedekben harmonikusan és feszültségektől mentesen szolgálta a közös célkitűzést, a honvédelem ügyének támogatását. A repülőszövetség példaértékű tevékenységének legfontosabb eredménye tagszervezeti tevekénységének folyamatossága, hisz tagszervezeti tagság nélkül sem a BEOSZ sem az MVRSZ nem tudja céljait elérni, megvalósítani.
A beszédet követően a Szövetség elnökének átadta a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége ajándékát.
A rendezvény következő részében Czigler Klára alapító tag, a Szövetség gazdasági alelnöke emlékezett vissza az alapítás körülményeire, Idézte az elmúlt évek fontosabb eseményeit, kiemelve a kilencvenes évek elejét, amikor a tagság láétszáma kétezer főt is meghaladta. Röviden megemlékezett az elmúlt évtizedek szövetségi elnökeiről, így az alapító elnökről Tobak Tiborról, majd Szepesi Józsefről, Baló Istvánról, és – mások mellett – Gödri Dezsőről.
Mit adott a Szövetség a több, mint három évtizedbe tagjainak, a társadalomnak, tette fel a kérdést az előadó, amit meg is válaszolt, sorolva a tevékenységek és a tettek sokaságát, így – többek között – három repülő nemzedék összehozását, magyar királyi légierők tagjai rehabilitálását, repülő találkozókat, repülőtér látogatásokat, a repülés népszerűsítését, mintaképet a fiataloknak, szabadidős programokat, törődést az emberekkel, nívós szakmai előadásokat, beszámolókat, hagyományőrző, kegyeleti tevékenységet, elesettek, betegek támogatását, és még lehetne sorolni – mondta.
A visszatekintő beszéd után elismerések átadására került sor, és „a Magyar Veterán Repülők Szövetsége fennállásának 35. évfordulója alkalmából, a magyar repülés hagyományainak ápolása, a polgári és katonai repülés értékei megőrzése és terjesztése érdekében huzamosabb ideje kifejtett, önzetlen és magas színvonalú tevékenységéért a Magyar Veterán Repülők Szövetsége elnöksége MVRSZ arany emlékérem elismerésben” tizennégy főt részesített, amelyet Dr. Bali Tamás dandártábonok, elnök adott át.
A rendezvény következő részében a Légirő Zenekar rövid és nagy tetszést kiváltó műsora következett.
Műsor után, vacsora előtt pohárköszöntőt mondott Dr. Bali Tamás dandártábornok, a Szövetség elnöke, aki hangsúlyozta, hogy amikor a múltba tekintünk vissza, természetesen a jövő lehetőségeit is számba kell vennünk. Bár a mai létszám jelentősen kevesebb, mint az alapítás után volt, de ezzel szinte minden civil szervezet megküzd, a tagság idősebb lett, szervezeteink inkább baráti társaságként tevékenykednek, a fiatalabb korosztály pedig nehezen vált aktivizálhatóvá. Bíznunk kell abban, hogy a repülők egy nagy családot alkotnak, és reméljük ez az együvé tartozás érzése a tagszervezeteink munkáját és a Szövetség egészének tevékenységét is erősíteni fogja.
.A program ünnepi vacsorával, baráti beszélgetéssel folytatódott a rendezvény zárásáig.
Az ünnepi összejövetel a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége támogatásával jöhetett létre.
Szöveg: Vilner Péter, fotók: Hugyecz György, Mogyorósi Attila, Sinka Imre Antal