35 évvel ezelőtt alakult – eredeti nevén - a Fegyveres Erők és Testületek Nyugállományú Tagjainak Érdekvédelmi Egyesülete. A szervezet soraiba tömörítette a volt nagyatádi lövész ezred, harckocsiezred, fegyelmező zászlóalj nyugállományú tagjait, családtagjaikat,...
34 évesek lettünk
Egy évforduló mindig emlékezésre és visszatekintésre készteti az embert. Különösen így van ez, ha egy országos lefedettségű szervezetről, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségéről (Szövetség) van szó.
Harmincnégy éve, Budapesten, 1990. február 27-én 68 küldött és 24 meghívott részvételével kezdődött meg a Szövetség alakuló küldöttgyűlése. 18 budapesti és vidéki szervezet képviseltette magát. Az akkor elfogadott célok a mai napig helytállóak, mindaz, ami azt jelenti, hogy elhivatottan szolgálják a honvédelem ügyét, ápolják és átörökítik a magyar történelem-, a katonai-, fegyvernemi hagyományokat, gondozzák a katonai emlékhelyeket és hadisírokat, összefogják és összetartják a katonai közösségeket. További feladatként jelent meg új emlékhelyek, emléktáblák létesítése, és kibővültek új célokkal, így, hogy befogadják a tagegyesületeink szervezeteikbe a honvédelem ügyével szimpatizáló és érte tenni akaró társ fegyveres szervezetek nyugállományú-, és a civil társadalom tagjait, szervezik az egyesületek szabadidős és kulturális életét, őrzik, ápolják a katonadal hagyományokat. Az, hogy jó úton járunk, az is bizonyítja, hogy a szervezetünk tagsága és szervezeteink száma is évről – évre bővül. Jelenleg 89 tagszervezetünk működik 7 régióba szervezve, és 4 tagszövetségünk a saját 10-12 szervezeti elemével. Programjainkkal és találkozóinkkal jelentősen hozzájárulunk a katonanemzedékek közötti kommunikációhoz, a híd megteremtéséhez és fenntartásához. Továbbra is állandó és kiemelkedő kapcsolatot ápolunk a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezető állományával, a honvédség alakulataival. Közös programjaink biztosítják a folyamatos párbeszédet, az aktuális tájékoztatást a haderő fejlesztés helyzetéről és a nyugdíjasokat foglalkoztató és érintő gondokról, problémákról.
A Szövetség tisztségviselői és a hozzánk tartozó egyesületekben mindenki önként és térítésmentesen végzi a rá háruló feladatokat. A különböző állami- és egyéb ünnepeket, évfordulókat, országos rendezvényeket igyekszünk kihasználni, hogy a huzamosabb időn keresztül kiemelkedően a közösség érdekében tevékenykedő tagjaink elismerésben részesülhessenek akár honvédelmi miniszteri, honvéd vezérkar főnöki, vagy az általunk alapított elismerésekkel, díjakkal.
Szólnunk kell azokról a nagyobb mérföldkövekről, amelyek meghatározók voltak a Szövetség életében, így 1992-ben az első Katonanemzedékek Találkozó megszervezéséről és lebonyolításáról, valamint ugyanebben az évben létrejött Honvédségi Érdekegyeztető Tanácsról, amely most már Honvédelmi Érdekegyeztető Fórumként működik, benne meghatározó és alapító tagként a Szövetséggel. A rákövetkező évben létrehoztuk a Bajtársainkért Alapítványt. 1997-ben megjelent az első Bajtársi Hírlevél, 2004-ben megalakult a Tanácsadó Testület, rá két évvel már van honlapunk és Facebook oldalunk. 2017-ben lényegi változás történik kegyeleti tevékenységünkben, mert határozatunkkal megteremtjük a feltételét a Szövetség Saját Halottjává minősítés lehetőségének, 2018-ban áttelepítjük a Szövetség emlékparkját Pákozdra, a Katonai Emlékpark-Nemzeti Emlékhely területére és 2021-ben megrendezzük az első Kisbajtársak Találkozóját Pákozdon. És végül 2019-ben és 2021-ben díjakat alapítottunk, mellyel minőségi változást értünk el az elismerési rendszerünkben.
Az egyéb kiemelkedő programjaink is a 34 évvel ezelőtt megfogalmazott céljainkat szolgálták és szolgálják, így a küldőttgyűlések, a tagszervezeteink mindennapjai és programjai, a jubileumi évfordulós rendezvények, a katonanemzedékek és a kisbajtársak találkozói, a kórustalálkozók, a polgármesteri találkozók, az egészségügy és sportnapok, a miniszteri és vezérkar főnöki találkozók, és a számtalan egyéb rendezvényünk.
Meg kell említenünk a Szövetség elnökeit is az elsőtől, Dr. Simon Sándor altábornagytól kezdve, Kelemen József altábornagyon, Sipos Géza nyugállományú ezredesen át a jelenlegi elnökig, Hazuga Károly nyugállományú altábornagyig.
Az ünnep alakalmából szomorú szívvel emlékeznünk kell azokra is, akik már e szép ünnepi alkalomkor nem lehetnek közöttünk.
Az évforduló alkalmából szeretném megköszönni a Szövetség tisztségviselőinek, a tagegyesületek vezetőinek, tagjainak önzetlen, fáradhatatlan munkáját.
Továbbra is számítunk ötleteikre, az új iránti fogékonyságukra.
Köszönjük a partnereinknek a közös együtt gondolkodást, az általuk időre és precízen, igényesen elkészített munkát, amellyel hozzájárulnak rendezvényeink színvonalának emeléséhez.
Köszönjük az eddigi együttműködést és támogatást a Honvédelmi Minisztérium egészének a Honvéd Vezérkar főnökének és a Magyar Honvédség alakulatai parancsnokainak és az ott szolgálatot teljesítő állománynak. Továbbra is igényeljük, kérjük támogatásukat, segítségüket, együttműködésüket.
További sikeres, eredményes éveket kívánok valamennyiünknek, és természetesen, jó erőt, egészséget.
Esküdt Lajos nyugállományú ezredes, koordinációs elnökhelyettes
A szerk. megjegyzése: Nyitókép az alakuló ülésen készült, 1990. február 27.-én