Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub november 19-én 14.00 órai kezdettel az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság Művelődési Otthonában tartotta a klubtagok negyedéves születésnapi és névnapi köszöntőjét. A rendezvényen Horváth Jenőné (Irénke), a klub elnöke először...
Volt egyszer egy laktanya…
Az Üllői úti, egykori katonai objektumra visszaemlékezés, szélesebb körben, 2021. december közepén, egy Facebook közösségi oldalon folytatott párbeszéddel indult. A 2008-ban sajnálatos módon lerombolt laktanya helyén egy impozáns kivitelezésű, multifunkcionális sportcsarnokot, az MVM DOME-ot építették fel, amely több sportágnak nyújt otthont, de alkalmanként kulturális rendezvényeket is tartanak itt. Nekünk azonban – szolgálaton kívüli, nyugállományú, illetve ma is szolgáló katonáknak – a sport feltétlen szeretete mellett elsősorban a magyar katonai múlt fontos részét képező, 2008-ig fennálló helyzetre kellett koncentráltunk. Történelmi tényeken alapuló kezdeményezésünk, első pillanatától kezdve, egy laktanyának: az 1. honvéd gyalogezrednek, és az itt működött katonai tanintézeteknek emléket állító, hely- és katonatörténeti értékkel bíró emlékhely, avagy Emlék Jel létesítését tartotta méltónak!
Kezdeményezésünk sikere érdekében, „Volt egyszer egy laktanya az Üllői úton” címmel, petíciót indítottunk, s a Facebookon létrehoztuk „Az Üllői úti katonai emlékhelyért” csoportot. A jogszerű működés érdekében csatlakoztunk az Európa Kontakt Buth Alapítvány „Szolidaritás Katonáinkkal” projektjéhez.
A 2008-ig létező, több mint 100 esztendős laktanyához sok-sok ezer katona élete kötődött, meghatározta a mindennapjaikat, gyakorlatoztak, kiképzést folytattak. Az első világháború harcaiban az egykor itt állomásozó 1. honvéd gyalogezredbe sorozott, több mint 25.000 katona halt hősi halált. De tisztjelöltek is tanultak itt, hogy hivatásos katonaként egész életüket a haza fegyveres szolgálatában töltsék, avagy katonazenészek tanultak-készültek e falak között a katonai és egyéb rendezvények magas szintű biztosítására. A laktanya a főváros rendkívül frekventált területe volt, a Népligettel szemben. A sárga színű épület, főbejáratánál a két „48-as” ágyúval, évtizedeken át meghatározta a környék arculatát.
Jól gondoltuk, hogy nem egyszerű feladat egy emlékhelyet-Emlék Jelet létrehozni hazánkban, de a gyakorlati megvalósítás nehézségei felülmúlták a képzeletünket! De, mindezek ellenére, már a megvalósítás végső fázisában vagyunk. Számos alkalommal egyeztettünk az elképzelésünket támogató Honvédelmi Minisztériummal, az ugyancsak támogató IX. kerületi Önkormányzattal, korrekten értelmeztük és alkalmaztuk a vonatkozó jogszabályokat, mert a tervezett emlékmű közterületen létesül. Megvan minden engedély, a szobrász – akinek a tatárkő-bronz dombormű kompozícióit számos köztéri emlékmű őrzi – örömmel vállalta a munkát, elkészítette az előírásnak megfelelő 1:5 méretarányú gipszmakettet is.
Örömünkre szolgál, hogy a megvalósulást-kivitelezést, személyes anyagi hozzájárulásukkal már több mint ötszázan, 5 millió forint értékben támogatták, de mindez még nem elég ahhoz, hogy nyugodtan hátra dőlhessünk és boldogan kimondhassuk: közadakozás nélkül aligha jöhetett volna létre az emlékmű. Továbbra is számítunk Önökre, tisztelettel kérjük támogatói hozzájárulásukat.
Az emlékhely létrehozása támogatható:
Kedvezményezett: Európa Kontakt Buth Alapítvány „Szolidaritás katonáinkkal”
Számlaszám: MagNet Bank Zrt.
16200247-10018369
E-mail: eukontakt.com@gmail.com
Fontos hangsúlyoznunk, hogy az emlékművet – Emlék Jelet, remélhetőleg ez év szeptemberében, nem elsősorban „magunknak”, azaz szolgálaton kívüli, nyugállományú, illetve ma is szolgáló katonáknak szeretnénk felállítani! Értelemszerűen nekünk és a jövő nemzedékének is a múltat, s a jelent kell jelentenie, ugyanakkor a jövőbe kell mutatnia!
Ismert mindenki előtt, hogy hazánkban a sport a honvédelmi tárca fennhatósága alá tartozik. Azt is tudjuk, hogy a középiskolás tanrendbe bekerül a honvédelmi oktatás. Tehát, a jövőben akár egy komplex szolgáltatás része is lehet az emlékmű, akár egy kihelyezett történelemóra, egy fővárosi osztálykirándulási program részeként. De a kadétiskolák hallgatói, a méltán népszerű nyári honvédelmi táborok kisiskolásai is látogathatják majd, és kivétel nélkül mindenki, aki csupán csak fejet kíván hajtani a nagy múltú katonai intézményeinkre emlékezve, a nemzet sorsát, a nemzet felemelkedését minden más elhivatottság elé helyezve, gondolva arra, hogy a haza minden előtt!
Buth Sándor nyugállományú ezredes és Dogossy Károly nyugállományú alezredes