35 évvel ezelőtt alakult – eredeti nevén - a Fegyveres Erők és Testületek Nyugállományú Tagjainak Érdekvédelmi Egyesülete. A szervezet soraiba tömörítette a volt nagyatádi lövész ezred, harckocsiezred, fegyelmező zászlóalj nyugállományú tagjait, családtagjaikat,...
Veterán katonák találkoztak Szentgotthárdon
Hagyományteremtő szándékkal szervezett veterán találkozót a Szülőföld Egyesület és a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének Nyugat-dunántúli Régiója a szentgotthárdi önkormányzattal karöltve szombaton. A baráti hangulatú találkozót szakmai előadások, elismerések átadása és tárlatvezetés tette teljessé.
Autentikus helyen, a hármashatár városában gyűltek össze a nyugalmazott és hivatásos katonák, illetve katonai szervezetek képviselői. – A veterán kifejezésben ott lakik a sokat megélt és a hazájáért szolgált jelentés – fogalmazott köszöntőjében Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke, aki a mai időkben különösen fontosnak tartja az ilyen találkozókat: – önök a biztonságért, a haza szeretetéért dolgoztak – fűzte hozzá.
Huszár Gábor polgármester a rendezvény fővédnökeként üdvözölte a több min száz szlovén, osztrák és magyar vendéget. Személyes hangulatú beszédében kiemelte: – ez a találkozó inkább szól a vidámságról és a találkozás öröméről, mint a katonai rendről és fegyelemről.
A nemzetközi együttműködés fontosságát emelte ki érdeklődésünkre Durgó Tamás alezredes, a Magyar Honvédség Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka. Megtudtuk: minden szinten foglalkoznak azzal a több tízezer állampolgárral, akik a Magyar Honvédségtől vonultak nyugállományba, illetve az ő családtagjaikkal, katonai özvegyekkel, árvákkal. Többek között különböző segélyekkel támogatják őket, de kegyeleti feladatokat is ellátnak és adatpontosításokat is tartanak. Ez a találkozó témájában éppen illeszkedik a tevékenységükhöz. Céljaik között szerepel a katonai emlékek megőrzése, ápolás is – ennek érdekében több vármegyéből hoztak magukkal érdeklődőket.
Éppen a Magyar Honvédség humán-gondoskodási tevékenységéről szólt Csatári Csanett irodavezető előadása. Az előadások sorát Tatár József, a Velem Korona Galéria vezetője kezdte, aki felidézte a Szentgotthárdi Csata történetét annak közvetlen előzményeivel, érintve a korabeli politikai eseményeket. A Határőrség szerepe a hármas határon címmel tartott előadást Béndek József nyugállományú altábornagy, a Határőrség utolsó Országos Parancsnoka. Berta Tibor dandártábornok, katolikus tábori püspök távollétében Dr Iró Sándor tartalékos őrnagy tábori lelkész a tábori lelkészi szolgálat hazai működését mutatta be.
A rendezvény az osztrák és a szlovén delegáció által hozott elismerések átadásával és tárlatvezetéssel zárult – az önkormányzat nem titkolt célja, hogy a rövid ízelítő után többen hosszabb időre is visszatérnek Szentgotthárdra.
(forrás: vaol.hu)