Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Új katonai emlékmű Tapolcán
Tapolca repülőterén 1937 és 1956 között katona-repülők és ejtőernyősök szolgáltak, védték a hont. Voltak, akik a legdrágábbat, az életüket adták a harcfeladatokra való felkészülés során. Eddig erről a városba látogatót semmi sem tájékoztatta. Soós Lajos nyugállományú repülő alezredes, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete (VREVE) elnöke megkereste Dobó Zoltánt, Tapolca polgármesterét, aki az emlékkő állításával kapcsolatos javaslatot meghallgatta, és kisebb módosításokkal elviekben és anyagilag is támogatta az elképzelést.
Ennek részeként a VREVE pályázaton nyert támogatása is hozzájárult, hogy e méltó emlékmű létrehozása valósulhatott meg a tapolcai Katonai Emlékparkban. Az emlékmű létrehozásához Tapolca Város önkormányzatán, és a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesületén kívül csatlakozott a Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Közhasznú Szövetsége, Tapolca és környéke Honvéd Bajtársi Egyesület.
December 17-én – a magyar és a nemzetközi repülés egyik kiemelkedő napján –az emlékművet átadtuk Tapolca lakosságának.
Miért is fontos ez a nap? 1903. december 17-én, az észak-karolinai Kitty Hawkban emelkedett levegőbe a történelem első repülőgépe, melyet egy amerikai testvérpár, Wilbur és Orville Wright épített meg többéves kitartó kísérletezés tapasztalatai nyomán. A Flyer I-es sikere új korszakot nyitott az emberiség történetében, a Wright fivérek érdemeit pedig tovább fokozza az a tény, hogy a repülőgépek gyártása 121 esztendő elteltével is az általuk felismert alapelvek szerint zajlik.
Az emlékmű átadáson a Himnusz elhangzása után Dobó Zoltán köszöntötte a megjelenteket, majd Hangodi László történész mondott megemlékező beszédet, melyben vázolta a tapolcai repülőtér történetét. Közreműködött a Magyar Honvédség Légierő Zenekara. Ezt követően az emlékműnél koszorút helyeztek el Dobó Zoltán, valamint a katonai és civil szervezetek képviselői, köztük a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége, a Magyar Vaterán Repülők Szövetsége és Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége közös koszorúját Vilner Péter nyugállományú ezredes, a BEOSZ koordinációs elnökhelyettese, a Magyar Veterán Repülők Szövetsége főtitkára és dr. Sipos István nyugállományú rendőr ezredes, a MEBSZ alelnöke helyezte el.
A rendezvény szervezői lehetőséget biztosítottak koszorúk, virágok egyénileg történő elhelyezésére, így – többek között – az MVRSZ budapesti szervezete képviselőinek is.
A rendezvény a Szózat és a magyar takarodó hangjaival zárult.
szöveg: Soós Lajos VREVE elnök, fotók: Zatkalik András, Demeter Ferenc