Előtérben az egészség és a biztonság December 12-én a Honvédelmi Minisztérium Balaton utcai székhelyén ülésezett a tárca Idősügyi Munkacsoportja. Az értekezlet során a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség képviselői, illetve a Bajtársi Egyesületek Országos...
Légierő ünnepe Veszprémben
Augusztus 15-e hagyományosan a katolikus egyház egyik legnagyobb ünnepe Mária mennybevétele. A repülők a Lorentói Boldogságos Szűz Mária oltalmába ajánlották magukat, őt választották védőszentjüknek, ezért ezen a napon ünnepeljük a repülők napját.
A Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete szervezésében már évek óta hagyományos megemlékezéseket tartanak Veszprémben, a Táborállás parkban lévő repülős emlékműnél.
A rendezvényen résztvevő vendégeket Soós Lajos ny. alezredes az egyesület elnöke köszöntötte. Az ünnepi beszédet Sáfár Albert ny. dandártábornok egykori haderőnem főnök mondta. Bevezetőjében elmondta, hogy a repülés mindig az emberiség nagy vágya volt és irigykedve nézték a földről felszálló madarakat. Sok tudóst és feltalálót foglalkoztatott a repülés, és a sikert a XX. század mérnökei hozták el.
A Wright testvérek első repülése olyan lavinát indított el, amely azóta napról-napra új eredményekkel viszik előre a repülést. Hazánk sem maradt ki a repülési fejlesztésekből, és már az I. világháborúban a pilóták és a repülést biztosító állomány bizonyította repülésben szerzett felkészültségét. Az I. világháborút követően a tiltás ellenére 1938-ban megalakult a Magyar Királyi Légierő, amely a 1944-es bevetéseivel, Puma vadászrepülő osztály, majd ezred néven bizonyította elszántságát, elkötelezettségét a haza védelme iránt.
A tábornok kiemelte, „az ilyen ünnepek alkalmat adnak arra, hogy tisztelettel és kegyelettel emlékezzünk azokra az elődjeinkre, akik az elmúlt több mint száz év eseményeit átélték, és azokra, akik békében és a háborúkban életüket áldozták a repülésért. Tisztelettel hajtsunk fejet a hősi halottak és mindazok emléke előtt, akik az elmúlt több mint száz év során repülőhalált haltak.”
Az előadó hangsúlyozta: „a repülések velejárója a veszély, aminek csökkentése és alacsony szinten tartása minden – a Légierőnél dolgozó – ember feladata. A repülésbiztonság a tudásra, elkötelezettségre, felelőségre épülhet csak. Az egymás iránti bizalom az alapja a feladatok sikeres végrehajtásának, hiszen mindenki azért kell, hogy dolgozzon, hogy a levegőbe emelkedő gép a feladatának végrehajtása után épségben leszálljon a kijelölt helyen, Ezért van a rengeteg szabály és előírás, ami a légtér használatára, a repülések hazai és nemzetközi légtérben történő végrehajtására vonatkozik.
A szabályok betartása és betartatása a Légierőnél mindenkibe be kell, hogy legyen égetve, hiszen mindenki előtt világos, hogy ezeket a szabályokat azoknak az embereknek a vérével írták, akik a repülés elmúlt évszázadában az életükkel fizettek a levegő óceánjának a meghódítása során. Ezen szabályok semmibe vétele azt jelentené, hogy az eddigi áldozatok mind hiába vesztek oda.
A mai ünnepen emlékezünk elődjeinkre, akik munkájukkal, tetteikkel, hősiességükkel példaképül szolgálnak számunkra és a jövő generációja számára”- mondta befejezésül Sáfár Albert ny. dandártábornok.
Az ünnepi megemlékezést követően fiatal kadétok olvasták fel a háborúkban és a békében hősi halált halt pilóták neveit, majd Oláh Emil ezredes, protestáns tábori lelkész mondott imát az elhunytakért.
Az ünnepség végén a jelenlévő önkormányzati, katonai és civil szervezetek képviselő az emlékművön elhelyezték a megemlékezés koszorúit, virágait.
Szöveg: Demeter Ferenc, fotók: Zatkalik András, Demeter Ferenc
A szerk. megjegyzése: a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségét a rendezvényen Vilner Péter nyugállományú ezredes, koordinációs elnökhelyettes, a Magyar Veterán Repülők Szövetségét Gál István nyugállományú ezredes, tiszteletbeli elnök képviselte.