A debreceni Kossuth-laktanyában elhelyezett emléktáblánál ünnepelte a Radaros Katonák Baráti Köre 2024. február 2-án a Rádiótechnikai Csapatok Napját. Szarka János nyugállományú ezredes megnyitójában megemlékezett a kezdetekről, amikor a fegyvernem alakulatai az ország meghatározott pontjain települve több mint 50 radarszázaddal és különböző rendeltetésű radarállomásokkal ellenőrizték hazánk légterét; a hivatásos, a szerződéses és a sorkatonákról, akik − főleg a kezdeteknél − néhol igen mostoha körülmények között végezték harci feladatukat: a magyar légtérben történő különböző célú repülések ellenőrzését, a légi helyzetre vonatkozó információk biztosítását a légvédelmi rakéta- és légvédelmi zavarócsapatok számára, továbbá a vadászrepülő-csapatok kiképzési és harctevékenységének rádiólokációs biztosítását.
Müller Sándor őrnagy, az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ (LMVIK) 3. Gerinc Radar Mérőpont mérőpontparancsnoka ünnepi beszédében felidézte Bay Zoltán professzornak a rádiólokátorok fejlesztésével kapcsolatos eredményeit és 1946. február 6-át, amikor saját fejlesztésű radarállomásával sikerült megmérnie a Föld és a Hold közötti távolságot. (1994 óta ez a nap a Rádiótechnikai Csapatok Napja.) A továbbiakban bemutatta a fegyvernemnek azt a szervezeti és technikai fejlődését, amely a jelenlegi 3D-s radarállomások rendszerbe állításáig megvalósult. 1999. március 12-én a Magyar Köztársaság tagja lett az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének.
A magyar kormány már a csatlakozás előtt engedélyezte a NATO korai előrejelző repülőgépeinek (Airborne Warning and Control System − AWACS) a magyar légtérben történő működését. Ezzel hazánk légtere a Szövetségi műveleti területe lett, a magyar rádiótechnikai alakulatok pedig a továbbiakban a NATO integrált légvédelmi rendszerének (NATO Integrated Air Defense System − NATINADS) a részét képezték.
Az ünnepi beszédek elhangzása után az emléktáblánál koszorút helyezett el Legoza Bálint ezredes, az MH Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandár parancsnoka, Kévés Zoltán alezredes, az MH Bornemissza Gergely 2. Felderítőezred parancsnokhelyettese, Rácz Károly alezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 2. Hadkiegészítő és Toborzó Központjának parancsnoka, Rácz Mihály ny. ezredes a BEOSZ Észak-alföldi Régiójának vezetője, továbbá Szarka János ny. ezredes, a Radaros Katonák Baráti Körének elnöke
Szarka János nyugállományú ezredes