Az elhunytak névjegyzéke a 2024. szeptember 23. – október 25. között beérkezett adatok alapján (összeállította a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége). A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöksége őszinte részvétét fejezi...
Petőfi Sándor nyomában a Honvéd Bajtársi Klub
„Méreg a dal édes méze,
S mit költő a lantnak ad,
Szívének mindenik virága,
Életéből egy – egy drága nap.”
(Petőfi Sándor: Jövendölés)
Június elején Sárközi József ezredes, a Honvéd Bajtársi Klub elnöke szervezésében az egyesület tagjai Petőfi Sándor szülővárosába Kiskőrösre látogattak. Az indulásnál bár az időjárás nem igazán volt kegyes, de a kirándulók annál lelkesebben gyülekeztek.
A szervező elnök szívélyesen köszöntötte a résztvevőket, ismertette az aznapi programot. Széles Mihályné felolvasta Petőfiről írt rövid esszéjét, kiemelve azokat az érdekes momentumokat, amiket nem, vagy csak ritkán hallottunk. Ismertette születésétől, haláláig szóló életútját, tanulmányait, vándoréletét. Kitért a szabadságharcban végzett lelkes, másokat is lelkesítő tevékenységeire is. Végül a Segesvári csatában való eltűnését (elestét), annak vélhető körülményeit idézte fel. Az emlékezés folytatásaként Tubolyné Évike és Goldschmidt Judit előadásában hallgathattak meg az utazók egy – egy verset e program zárásaként.
A vidám hangulat – Kertész László kezdeményezésével – énekszóval folytatódott. Mindenki csatlakozott hozzá. Egy igazán jókedvű nótázás alakult ki. Magyar nóták, hallgató nóták, katonanóták éneklésével szinte elrohant az idő.
Kiskőrösre érve Jakab József ny. főhadnagy, Kiskőrös Helyőrség Nyugállományúak Klubja elnökségének tagja fogadta a kirándulókat a Petőfi Művelődési Központban. Itt a kölcsönös köszöntések után Szivus Tibor elnökségi tag, képekkel illusztrálva részletesen bemutatta Kiskörös fontos létesítményeit, terveiket a jövőre nézve is. Mindenki csodálkozva hallgatta a 14 ezer fős lakosú kisváros gyorsan és gondosan átgondolt fejlődését, egymásra épülő fejlesztését. A lakosság jólétének, boldogulásának nagy szerepet tulajdonítottak a fejlesztéseknél például a piac kialakítása, útépítések, kerékpárutak, uszoda, jégcsarnok, sportpályák, gyógyfürdő, idegenforgalmat elősegítő látványosságok. Még sorolhatnánk, ami megvalósult, vagy a terveik között szerepelt.
A beszámoló végén ajándékokkal köszönte meg az elnök a kedves fogadtatást és a városvezetés segítségét. Birkás Erzsébet Tata című képét, illetve Nemes János Hittel, Becsülettel! című könyvét adta át. A városvezetés részéről, minden résztvevő kapott egy üveg vörös bort, illetve Kiskőrös Helyőrség Története 1948-2001 június 30. című könyvet.
Az ebédet követően a csoport János vitéz látogatóközponton keresztül sétálva, ami érdekes és különlegesen látványos utat tehetett meg. A padokon a János vitéz egy- egy fejezetének részlete volt felírva. A kirándulók megnézték a Béri Balogh Ádám szobrával díszített Honvédelem terét, ahol egy 86 mm-es páncéltörő ágyú volt felállítva, illetve a Kiskőrösön szolgálatot teljesítő összes alakulat emlékoszlopa is megtalálható.
Következő program a Petőfi szülőház és látogató központ megtekintése volt, ahol mindenre kiterjedő élményt adó tárlatvezetés biztosította az ismeretek pontos átadását. Nagyon szép és érdekes látványt nyújtva gyönyörű szoborpark ölelte közre az épületeket.
Késő délután indult hazafelé a fáradt, de szép élményekkel teli csoport. Nagyon kellemes napot eltöltve egy élménnyel ismét gazdagodott a Honvéd Bajtársi Klub Tata.
Szöveg: Széles Mihályné
Fotók: egyesület