Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Néprajzi Múzeumba tettek látogatást a tataiak
A Honvéd Bajtársi Klub 06.14.-én – Sárközi József elnök szervezésében – nagyon megtisztelő látogatást tehetett a Néprajzi Múzeumba Budapestre.
Az utazást már mindenki nagyon várta. Néhányan már voltak ebben a csodálatos építményben, de a többségnek teljesen új volt az intézmény.
Reggel nyolc órakor indult el csapat Budapest felé. Nagyon jókedvűen gondoltunk az elkövetkezendő szép napra. Megérkezve a Néprajzi Múzeum gyönyörű látványa tárult elénk. Dr. Kemecsi Lajos főigazgató személyesen fogadta a tatai klubtagjainkat. Sárközi József elnök és a főigazgató szinte meghatódva köszöntötték egymást. Elhelyezett bennünket egy részünkre fenntartott konferencia teremben, ahol rövid, de mélyreható ismertetést tartott az épületről, továbbá elmondta, hogy hogyan képzelte el a Honvéd Bajtársi Klub napját.
Pár mondatban ismertette életútját, külön kiemelve a Tatán töltött idejét, hisz a Kuny Domokos Múzeumban, mint muzeológus dolgozott, valamint az Eötvös Gimnáziumban történelmet tanított. Több neves munkahely után 2013-tól a Néprajzi Múzeum főigazgatója. Elmondta, hogy a külső építmény csodálatos kivitelezése mellett a Néprajzi Múzeum nemcsak egyike Európa legfontosabb szakmúzeumainak, de új épülete révén a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye is.
Több neves pályázó közül Ferencz Marcell tervező nyerte el a zsűri döntését, az épület tervezésére. 2018-ban a tervek alapján a világ legjobb középületének választották a Néprajzi Múzeumot és fődíjjal tüntették ki. Beszélt arról, hogy az építmény gyönyörű és modern belülről, de neki igazán az alagsor és a két emelet föld alatti elhelyezése tetszik a legjobban. Ott vannak ugyanis azok az értékek, amiket védeni kell pl. napfénytől, páratartalomtól. Azok a valós kincsek. Az előadás végén elfoglaltsága miatt elköszönt tőlünk, de elmondta, hogy külön teremben fogunk ebédelni, illetve kísérőnk is lesz a továbbiakban Horváth Attila személyében. Sárközi József elnök két könyvet ajándékozott dr. Kemecsi Lajos főigazgatónak, melyet nagy örömmel fogadott, hiszen szíve egy darabja Tata.
Ebéd után kísérőnkkel megtekintettük a kerámiák gyönyörű gyűjteményét. Természetesen tatai is volt a szebbnél szebb kiállított tárgyak között.
Továbbmenve a világhírű brazíliai fotóművész átfogó tárlatát láthattuk. „Istennel talállak, testvérem!”– cigány történetek címmel mutatja be képeken keresztül a cigányság életét Erdős Kamill etnográfus. A következő téma címe „Zoom”, amely a látvány előtérbe helyezésével, játékos megközelítésekkel mutat be tárgytömeget és egyes tárgyakat. A gyönyörű Budapestet a makett teremben csodálhattuk meg. Megnézhettük a modern technika eszközeivel a látni kívánt nevezetességeket. Perut bemutató kiállítási terem is egy csoda volt, főként az ott élő emberek megjelenítésével a fotókon. Jutott még időnk a Magyar Zene Háza megtekintésére. Csodálatos fotók készültek erről az épületről is.
Nagyon elfáradva, de élményekkel telve, vidám hangulatban indultunk haza ezen a gyönyörű napon.
Szöveg: Széles Mihályné, fotók: egyesület