MH RKKK szabad férőhelye A kondicionáló-kiképzési, valamint a katonai kiképzési és oktatási célú rendezvényekről, továbbá a regeneráló pihenés és a rekreáció rendjéről szóló 13/2013.(VIII.21.) HM rendeletben foglaltak szerint a nyugállományú katona, a honvédségi...
Megemlékezés Szentendrén
Az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság a Kossuth Lajos Nyugdíjas Klubbal együttműködve 2025. január 14-én 10.00 órától rendezte meg megemlékezését a Doni hősökről. A megemlékezésen Márki Miklós alezredes, parancsnok köszöntötte a megjelenteket. A köszöntőt követően Kocsi László ezredes megnyitotta Polgár Attila törzsőrmester katonatörténeti kiállítását.
A megnyitóban elhangzott, hogy „Népünk évezredes történelme során kétszer került sorsfordító kapcsolatba a hazánktól többezer kilométernyire hömpölygő folyóval a Donnal. Első ízben a honfoglalást megelőző évszázadban, amikor a Kárpát-medence irányába vonuló magyar harcosok szállásterületét e folyó is érintette. A második találkozás számunkra drámai lett, 1942-43-ban közel 200 ezer magyar katona harcolt, halt hősi halált, sebesült meg, esett fogságba, vagy tűnt el e folyó mentén. A németekkel szövetségben a Don mentén megjelenő Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg kataklizmája a magyarság történelmének egyik legnagyobb vesztesége és veresége, amelyet a mai napig őrzi mind a nemzeti, mint a családi emlékezet.”
Ezt követően bemutatta Polgár Attila törzsőrmestert és kiállítását.
Polgár Attila törzsőrmester 2016-2018 közt végzett a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia fegyverműszerész szakmairányán. 2018-as altiszt avatása óta a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélos Dandár 1. Önjáró Tüzérosztályánál teljesít szolgálatot Tatán, mint tüzér logisztikus. A család nagy katonamúlttal rendelkezik. Dédnagyapját 1939-ben avatták Jutason altisztté, aki harcolt mind a két világháborúban. Nagyapja a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg katonájaként harcolt a Don kanyarban, ahol fogságba esett. Ezt követően megszökött a fogságból, az oroszok elfogták és kivégezték. Édesapja 1980-as évek óta katonai relikviák gyűjtésével és a második világháború katonai emlékeivel foglalkozik. Attila a családi hagyományt követve kisgyerek kora óta folytatja ezt a tevékenységet.
Közösen külföldön és Magyarországon számos helyen vettek részt kiállításokon és bemutatókon. A Kecskeméti Katona József Múzeum Szabó Kálmán díjjal ismerte el munkájukat 2023-ban.
Polgár Attila törzsőrmester a jelenlegi kiállítást úgy állította össze, hogy az 1942-43 telén a Don menti csatánál a magyar honvédség akkor használt eszközeit a lehető legjobban betudja bemutatni.
A megemlékezés második részében Herdics Antal nyugállományú alezredes előadásában az érdeklődök megismerhették a Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg létrehozását, az orosz frontra való áttelepülését és a hadsereg harcait az orosz haderővel, végezetül a frontról történő kivonását és a veszteségeket.
Az előadás előtt és után Kapi Gábor nyá. százados, nótáskapitány a kor nótáival emlékezett meg a hősökről, így például „Donkanyarban áll egy szomorú fűzfa”, „A mi öreg Sajó kutyánk”, „Szél viszi messze a fellegeket” és egyéb dalokkal.
A megemlékezés közben Torda Sándor, a Kossuth Lajos Nyugdíjas Klub tagja a második világháborúban harcolt nagyapjától tanult két katonanótát adott elő „Temetés lesz holnap nagy Oroszországban” és a „Isonzóból sebesülve jönnek a katonák” címmel.
A megemlékezés végén Horvát Jenőné (Irénke), a klub elnöke és Babinecz János nyugállományú ezredes, vezetőségi tag megköszönte Herdics Antal részletes, színvonalas előadását, valamint Kapi Gábor nótáskapitánynak és Torda Sándornak a szép katonanótákat.
Megint egy színvonalas programon vettek részt a klub nyugdíjasai.
Szöveg: Kocsi László, fotók: Imets Dóra, Kocsi László