A Szabolcsi Honvéd Műszaki Hagyományőrző Bajtársi Egyesület fennállásának huszonhárom éve alatt soha nem tapasztalt gondokkal kellett szembenéznie a 2024-es évben. A legnagyobb és a legfájdalmasabb problémát az egyesület megalakulása óta elnöki feladatot ellátó Kovács...
Magyar hősök emlékünnepe
Május utolsó vasárnapja sokunk számára a naptár adta furcsa kettősség. Vidámsággal teli gyermeknap, ugyanakkor a hősök napja a tiszteletteljes főhajtás az emlékezés napja. Ezen a napon dédapákra, nagyapákra, apákra és fiúkra emlékezünk, akik magyar katonaként sokszor távoli harcmezőkön haltak meg vagy sérülten, betegen haza érkezve örökre megváltozott az életük.
Az emléknap gyökerei az első világháború éveire nyúlnak vissza. Báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy 1915-ben tett indítványa nyomán 1917-ben törvény született arról, hogy minden magyarországi településen hősi emlékmű állításával tisztelegjenek a háborúban elhunyt katonák emléke előtt. A települések erejükhöz mérten állítottak emlékhelyeket. Országosan is talán az egyik legismertebb alkotás a budapesti Hősök terén, a Millenniumi emlékmű előterében elhelyezett Hősök emlékköve. Az emlékhelyek állításán túl a tisztelet és emlékezés jegyében 1924-től egy újabb törvényi intézkedéssel május utolsó vasárnapját „Hősök Emlékünnepe” néven a nemzeti ünnepek közé sorolták, és a két világháború közötti időszakban országosan megemlékezésekkel, istentiszteletekkel emlékeztek. A második világháborút követő években a településeken állított emlékművek őrizték a háborús hősök emlékét és dicsőségét, de megemlékezéseket nem tartottak tiszteletükre. Fordulatot a rendszerváltás hozott, amikortól több településen ismét sor került rendezvényekre, majd 2001-től a hősök napja ismét visszakapta ünnepi méltóságát.
Május utolsó vasárnapján a világháborúk hős katonáira, a civil áldozatokra, a szolgálatban elesett katonákra emlékezünk. Az idei év megemlékezései csendesebben zajlanak, de olykor egy meghittebb esemény még jobban megadja a tisztelet és emlékezés méltóságát. Az emlékezés virágai helyett most e sorokkal tisztelgünk és emlékezünk. Tisztelet a Hősöknek!
Sztanó Zsuzsanna nyá. őrnagy