A Honvéd Hagyományőrző Egyesület és a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség kezdeményezésére a Honvédelmi Minisztérium, Tata Város Önkormányzata, valamint a MÁV támogatásával állítottak emléktáblát a tatai vasútállomás épületének falán november 4-én. A tábla a Magyar...
Kerékpárral Hőseink Nyomában
Idén negyedik alkalommal szervezte meg a Kőbányai Bringás Egyesület a négy korszakot felölelő kerékpáros zarándoklatot. A Kerékpárral Hőseink Nyomában megemlékezés nem csak egy rendhagyó történelem óra, hanem egy lehetőség is a társadalom bevonására a katonai hagyományok ápolásába. Mivel az egyesület céljai között nem csak a kerékpározás népszerűsítése szerepel, hanem a hagyományőrzés is, így születhetett meg ez a különleges program 2019-ben.
Reggel 9-től gyülekeztek a Szent László téren a kerékpáros felvonulás résztvevői. Az egyesület tagjai, a honvéd kadétok, a zrínyis diákok és kísérőik pontban fél 10-kor rendőri kísérettel indultak az Új Köztemetőbe, ahol az Ismeretlen Katona szobránál már várták őket a további megemlékezők.
Gombolai Gréta, az egyesület elnöke köszöntőjében elmondta, hogy
„olyan helyszíneket keresünk fel, ahol azokra a katonákra majd polgári áldozatokra emlékezhetünk, akik önként vagy a „hadkötelezettség” elvárásának teljesítésével voltak részesei a háborúknak, nem is tudva azt, hogy később a történelem részeként emlegetjük őket és emlékezünk rájuk. Emlékezünk, mert számunkra ők nem csak elődjeink és a múlt képviselői, de megteremtői a mai hétköznapoknak.”
A megemlékezés koszorúját a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (Szövetség) nevében Koós Gábor nyugállományú alezredes, a Szövetség Közép-magyarországi Régiójának vezetője; Kondor József nyugállományú rendőr főtörzszászlós, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége képviselője és Sztanó Zsuzsanna nyugállományú őrnagy – aki a Szövetség egykori elnökhelyetteseként a rendezvény egyik megálmodója volt – helyezték el.
A következő helyszínen, a 6-os parcella honvédsírjainál Sztanó Zsuzsanna megható szavakkal szólt a parcellában pihenő hősökről,
„… akik az 1848-49-es szabadságharc katonái voltak. Nem tudjuk ki volt és honnan jött Németh Adolf, Südi János vagy Tarsoly László, de számunkra itt és most ennek a 110 katonának a nyughelye képviseli a szabadságharc több ezer katonáját, akik harcoltak a hazájukért, a szabadság eszméjéért.”
A megható beszéd után a Bem József Bajtársi Egyesület tagjai, Hugyecz György nyugállományú alezredes vezetésével helyezték el koszorújukat, amit a résztvevők mécsesei követtek.
A 3. helyszínen, az I. világháborús emlékműnél Csordás Piroska, az egyesület elnökhelyettese stílusosan a gumihuszárokról ejtett pár szót,
„… akiket a háború kezdeti időszakában, 1914. augusztus 5-től az orosz hadszíntéren vetettek be. Alapvető feladatuk a korabeli harcászati szabályzat szerint felderítés, támadás fedezése, fontosnak ítélt pontok gyors megszállása és az ellenség esetleges üldözése volt. A zászlóalj összesen 293 napot töltött az orosz hadszíntéren, ez idő alatt 23.353 kilométert tettek meg.”
Az egyesület koszorúját a Kőbányai Bringás Egyesület elnöksége, Gombolai Gréta elnök, Csordás Piroska elnökhelyettes és Bélteki Tünde Erika titkár helyezte el.
A II. világháborús hősökre a lengyel katonai parcellánál emlékeztünk. Gombolai Gréta beszédében itt nem csak a magyar hősökre, hanem azon lengyel katonákra is kitért, akik itt nálunk, távol hazájuktól lelték halálukat az emberiség legnagyobb és legtöbb halálos áldozattal járó fegyveres konfliktusában.
A parcellában a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége képviseletében Barabás Pálné titkár és Kondor József nyugállományú rendőr főtörzszászlós koszorúzott.
A kerékpáros zarándoklat a 301-es parcellánál ért véget, ahol az 56-os hősökről Edényi László, a Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója beszélt. Előadásában érdekes információkat hallhattunk a parcellában nyugvókról, megtudhattuk például azt is, hogy nem csak politikai elitélteket, de az 50-es években köztörvényes bűnözőket is temettek erre a helyre.
A rendhagyó történelem órát követően elkészült a résztvevőkről egy csoportkép, majd a rendezvényre emlékeztető apró ajándék kiosztását követően azzal köszöntünk el a résztvevőktől, hogy jövőre is várjuk őket szeretettel, hiszen „kell, hogy emlékezzünk a nemzet hőseire!
A rendezvényen való részvételért az egyesület köszönetét fejezi ki a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségének, a Bem József Bajtársi Egyesületnek, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének, a Than Károly Ökoiskola és Technikum kadét hallgatóinak, a Zrínyi Miklós Gimnáziumnak, valamint a meghívást elfogadó nyugállományú katonáknak, civil megemlékezőknek és természetesen a Kőbányai Bringás Egyesület tagjainak. Külön köszönjük Sztanó Zsuzsanna nyugállományú őrnagynak és Simon Gyula Mátyás nyugállományú alezredesnek, hogy ennek, a ma már hagyományos eseménynek a „születést” követően sem engedték el a kezét és évek óta aktív résztvevőként segíti az esemény megvalósítását.
Szöveg: Magyar Erzsébet, fotók: Hugyecz György