Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Kerékpárral hőseink nyomában
A Kőbányai Bringás Egyesület (KBE) alapszabályában a kezdetek óta meghatározó feladatként szerepel a kerékpáros tömegsport népszerűsítése mellett a katonai hagyományok ápolása, és e kettő ötvözéséből született meg 2019-ben egy kerékpáros megemlékezés ötlete. A tegnapi napon így már harmadjára gurultunk „Kerékpárral Hőseink Nyomában.”
Tettük mindezt a 175 éves Magyar Honvédség előtt tisztelegve.
Reggel kilenc órától gyülekeztek a kerékpárosok a kőbányai Szent László téren, ahol könnyű reggelivel is várták őket a szervezők. Fél tízkor aztán elindult a Honvéd Kerékpáros és Hagyományőrző Egyesület tagjai által vezetett menet, középiskolás honvéd kadétokkal, a Kőbányai Önkormányzat képviselőivel, a Sport, Oktatás, Kultúra, Környezet- és Természetvédelem Egyesület (SOKK) elnökével és a KBE tagjaival, szimpatizánsaival.
A kerékpáros felvonulás tíz órakor az Új Köztemetőben csatlakozott az ismeretlen katona szobránál gyülekező meghívott vendégekhez, ahol Sztanó Zsuzsanna nyugállományú őrnagy, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) szervezési elnökhelyettese köszöntötte a résztvevőket és nyitotta meg a négy korszakot felölelő zarándoklatot. Beszédében kihangsúlyozta, hogy „amikor először a „Kerékpárral hőseink nyomában” eseményt terveztük csak egy érdekes színfoltnak gondoltuk, de mára megfogalmazódott, hogy a történelmi séta nem más, mint jó hangulatú emlékezés, a korszakok és generációk találkozása.” Kitért arra is, hogy „… ebben az évben a 175 éves Magyar Honvédség kiemelkedő korszakain van a hangsúly, és hogy a honvédelem 175 évét a generációk, a katonagenerációk egymást követése köti össze és tölti meg tartalommal.”
Az emlékezők ezután koszorúkat, gyertyákat és mécseseket helyeztek el az 1848-49-es honvédsíroknál, az I. és II. Világháborús emlékhelyeken, valamint az ’56-os forradalom áldozatainak nyughelyénél, a 301-es parcellánál.
A megemlékezés rendhagyó történelem óra keretében elevenítette fel a hon védelmében, a szabadság kivívásában, annak megőrzésében vagy a világot megrengető háborúkban elesett katonák emlékeit.
A korábbi rendezvények aktív támogatójaként és szervezőjeként jelentős szerepet vállaló Simon Gyula Mátyás nyugállományú alezredes az 1848-49-es honvédsíroknál az emlékezés fontossága mellett beszélt arról is, hogy „175 éve, 1848-ban a hazaszeretet és a szabadságvágy hozta létre a magyar haderőt. A Magyar Honvédség legnagyobb értéke a Honvéd – a magyar katona. Amikor az ország lakosai úgy vélték, hogy az áprilisi törvényekben kivívott szabadság és ezzel a Hon veszélybe kerül, sokan sereglettek önként a frissen szerveződő Honvédsereg zászlói alá és vették fel a küzdelmet. Innen származik a magyar katonát oly tömören, de oly pontosan meghatározó szó: Honvéd…”
A megemlékezésen részt vett többek között Radványi Gábor, Kőbánya alpolgármestere, Esküdt Lajos nyugállományú ezredes, a BEOSZ koordinációs elnökhelyettese, Koós Gábor nyugállományú alezredes, a BEOSZ Közép-magyarországi Régió vezetője, a Bem József Bajtársi Egyesület elnöke, valamint Dávid Mária, a Kőbányai Lengyel Önkormányzat elnöke. Aktív résztvevői voltak a rendezvénynek a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum Than Károly Ökoiskola és Technikum 9. évfolyamos kadét hallgatói, továbbá a megjelent nyugállományú katonák és civil megemlékezők.
A csodás novemberi napsütésben zajló múltidézés megérintette és megmelengette a szíveket, hiszen, ahogy Tzvetan Todorov, bolgár-francia történész írja „Az élet vereséget szenved a haláltól, de az emlékezés megnyeri csatáját a semmi ellen. ”
Szöveg: Magyar Erzsébet
Fotó: Hugyecz György és az egyesületi tagok