A Szabolcsi Honvéd Műszaki Hagyományőrző Bajtársi Egyesület fennállásának huszonhárom éve alatt soha nem tapasztalt gondokkal kellett szembenéznie a 2024-es évben. A legnagyobb és a legfájdalmasabb problémát az egyesület megalakulása óta elnöki feladatot ellátó Kovács...
Jótékonysági Bál
BUDAPEST HELYŐRSÉG SZOCIÁLIS ALAPÍTVÁNY
Az 1993 októberében Kelemen István vezérőrnagy által a Budapest területén élő rászoruló, nehéz élethelyzetben élő nyugállományú tisztek, tiszthelyettesek, nyugállományú honvédségi közalkalmazottak, polgári alkalmazottak, illetve a honvédségi özvegyek anyagi támogatására alapított Budapest Helyőrség Szociális Alapítvány tevékenysége 2014-ben kiegészült az — otthonában vagy intézetben — állandó gondozásra szoruló, az Alapítvány gondoskodási körébe tartozó személyek életminőségének, a krónikus betegellátásukat végző intézet ápolási feltételeinek javításával.
Az alapítványi célok elérése érdekében a szervezet végzi:
-
a nehéz anyagi viszonyok között élő honvédségi nyugdíjasok eseti segélyezését az előre nem látható váratlan, súlyos élethelyzetek (közvetlen hozzátartozó – férj, feleség, gyermek – halála, súlyos betegség, stb.) esetén;
-
a halmozottan hátrányos helyzetben lévő személyek, rehabilitáltak és hadirokkantak, illetve katona-halottak – hivatásos és szerződéses (továbbszolgáló) – özvegyeinek, és egyedi elbírálás alapján egyenes ági leszármazottjának anyagi segítését;
-
a nehéz anyagi viszonyok között élő nagycsaládosok és gyermeküket egyedül nevelők eseti segélyezését (többek között súlyos betegség, rokkantság, halálozás bekövetkezésekor);
-
a hivatásos és nyugállományú, illetve rehabilitált katonák, honvédségi alkalmazottak és családtagjaik közösségi, szolidaritási, bajtársi szellemét elősegítő, hagyományokat erősítő rendezvények támogatását, az alapítványi célok érdekében adománygyűjtő jótékonysági rendezvények szervezését;
-
a temetőkben lévő katonasírok gondozásának elősegítését a rászorulók irányában;
-
az – otthonában vagy intézetben – állandó gondozásra szoruló személyek részére az ápolás ideje alatt anyagi segítségnyújtást kulturális, informatikai és egyéb szükségleteik, igényeik kielégítése érdekében;
-
az állandó gondozásra szoruló, krónikus betegségben szenvedő személyek ellátását végző intézetben történő magas színvonalú ellátás érdekében, modern gyógyászati eszközök, berendezések beszerzését, az intézet egészségügyi szakállományának szakmai fejlődését elősegítő képzések szervezését, illetve azokon való részvétel támogatását;
-
az Alapítvánnyal együttműködő középiskolák tanulói részére, közösségi szolgálatuk teljesítéséhez, az alapítványi célokhoz kapcsolódó elfoglaltság biztosítását, a Nemzeti köznevelésről szóló 2011 évi CXC. törvényben foglaltaknak megfelelően.
2014 óta, immár évi két alkalommal, miniszteri engedéllyel a MH Kulturális Központ Központban jótékonysági koncerteket szervez az Alapítvány.
Ezen rendezvények bevételéből alapvetően a 1994 óta megszervezésre kerülő Karácsonyi Ajándék Csomag Akció finanszírozása történik (évente mintegy egymillió forint értékben), illetve ebből valósult meg az MH Egészségügyi Központ Szanatórium utcai telephelyének támogatása, mely során a vízcsapoktól kezdve a vérnyomásmérőkhöz szükséges újratölthető elemeken, a betegek mozgását segítő elektromos járművek akkumulátorain keresztül a betegek állapotát stabilizáló, felfekvést gátló terápiás légmatracokig kerültek az eszközök beszerzésre és tartós használatba adásra a krónikus betegellátást végző osztályoknak, közel egymillió forint értékben.
Ezek mellett MH Egészségügyi Központ Szanatórium utcai telephelyén dolgozók regenerálódása érdekében az Alapítvány, erőforrásait felhasználva évente Családi Napot szervezett.
Az Alapítvány nonprofit alapon szervezte meg „a Katona Generációk a Dunán – Hajókirándulás a Visegrádra” című programot, 2015-ben 234 fővel, 2016-ban 423 fővel. 2016-ban lehetővé vált, hogy a szervezet családostul olyan 3 tisztet, 2 altisztet lásson vendégül a kiránduláson, akik az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, valamint az MH vezénylő zászlósa megítélése szerint az elmúlt év során kiemelkedően teljesítették feladataikat.
Az Alapítvány figyelmet fordít tartósan beteg, illetve elhunyt bajtársak, illetve családjaik támogatására. 2015-ben több, mint egymillió forint adomány került folyósításra temetési segélyként, illetve tartós gyógykezelés finanszírozására. Az egyik világpiaci szinten jelentős biztosító társasággal való együttműködés keretében az Alapítvány kísérleti projektet indított egy tragikus hirtelenséggel elhunyt bajtárs kiskorú gyermekének támogatására, melynek tapasztalatai a többi katona-árva támogatásának módozataihoz nyújt kellő alapot.
Sajnos a 2008-ban kezdődött gazdasági válság az Alapítvány anyagi lehetőségeit is jelentősen korlátozta, mely több programunk szüneteltetéséhez vezetett. A 2014-ben kezdődött tisztújítás eredményeképp az új összetételű kuratórium stabilizálta az Alapítvány anyagi helyzetét és több programunkat újra indítottuk. Sajnos a szolgálatteljesítés közben (részben műveleti területen elesett) életét vesztett tűzszerész bajtársaink árváinak támogatását ez idáig nem sikerült újra indítanunk.
A folyó év július elsejei tragikus baleset arra sarkallta az Alapítvány kuratóriumát, hogy új alapokon indítsa újra a fenti kör, valamint egyéb, a helyőrséghez köthető, a honvédség állományába tartozó elhunytak kiskorú árváinak támogatását egy célzott támogatási Alap létrehozásával, melyből a gondviselők szükség esetén – az Alapban akkumulálódott összeg jövedelme terhére – támogatásokat igényelhetnek.
Tekintettel arra, hogy az Alapítvány állami támogatásban nem részesül és csak magánszemélyektől, gazdálkodó szervezetektől érkező, illetve saját szervezésű rendezvényein gyűjtött adományokból finanszírozza céljainak elérését, az Alap kezdőtőkéjének megteremtése érdekében kuratóriumunk Jótékonysági Bál megszervezése mellett döntött.
Az együttműködési megállapodás alapján közösségi szolgálatot teljesítő középiskolai tanulók változatos módokon segítik az alapítványi munkát, melyek közül kiemelkednek a Hősök Napjához és a Halottak Napjához kapcsolódó, a Farkasréti temető „VK” parcelláiban lévő hősi sírok szakértelmet nem igénylő karbantartásai, illetve a krónikus kórházi betegek részére adott ünnepi, alkalmi műsorok.
Az Alapítvány kuratóriuma vegyes összetételű, aktív és nyugállományú katonákból, valamint közalkalmazottakból, akik valamilyen módon vagy a volt MH Budapest Helyőrség Parancsnokságon szolgáltak vagy az MH Egészségügyi Központban teljesítenek szolgálatot, illetve olyan polgári személyek, akik fontosnak tartják az Alapítvány alapító okiratában meghatározott célok megvalósítását. A kuratórium elnöke Steinbach György alezredes, alelnöke Kökény Lászlóné őrnagy, titkára Sándor András alezredes. Elmondható, hogy az Alapítvány a szükséges adminisztrációs költségeken (könyvelői-, jogtanácsosi díj, banki, postai költségek, stb.) felül teljes bevételét céljainak megvalósítására fordítja, az Alapítvány tisztségviselői semmilyen juttatásban nem részesülnek.