Az elhunytak névjegyzéke a 2024. szeptember 23. – október 25. között beérkezett adatok alapján (összeállította a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége). A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöksége őszinte részvétét fejezi...
Hogyan tovább?
Julius 10-én találkoztak a Honvédelmi Egyeztető Fórum (HÉF) munkáltatói oldalát reprezentáló szervezetek vezetői Budapesten, a Kerepesi úti objektumban. A találkozót a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet elnöke, Bazsik István és alelnöke, Dr. Hajdók Marcell kezdeményezte.
A megbeszélésen a Honvédségi Dolgozók Szakszervezetét (HODOSZ) Varga István elnök és Balogh Tünde alelnök, míg a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségét (BEOSZ) Esküdt Lajos nyugállományú ezredes, elnök, Vilner Péter nyugállományú ezredes, koordinációs és Dr. Honfi Attila nyugállományú ezredes, szervezési elnökhelyettes képviselte.
Az elmúlt időszakban mindegyik szervezet életében és tevekénységében lényeges változások következetek be ezért gondolták úgy, hogy időszerű az új helyzetnek és feltételeknek megfelelően egyeztetni és összehangolni az elérni kívánt céljaikat a HÉF esetében.
Az együttműködés erősítésének kiemelt jelentőséget adott, hogy az aktív katonák életét és szolgálati tevékenységét szabályzó jogszabályi háttér gyökeresen megváltozott, ami hatással lehet a honvédség polgári munkavállalóira és a nyugállományú katonákra is.
A konzultáció első harmadában a HÉSZ vezetői részletesen bemutatták a Honvédszakszervezetből történő átalakulás körülményeit, politikai és szakmai hátterét. A változtatás igénye nem volt újkeletű, már közel egy évtizede voltak olyan törekvések, amelyek a katonai szakszervezeti tevékenységet megkérdőjelezték. Kifejtésre és hangsúlyozásra került az is, hogy az átalakítás folyamatában végig érezték a honvédelmi tárca konstruktív támogatását. Jelenleg a legfontosabb célkitűzésük továbbra is a katonák érdekeinek következetes képviselete, amit „szolgáltatói tevékenység” keretében szeretnének megvalósítani.
A HODOSZ képviselői a honvédelmi alkalmazottak jogállásával kapcsolatos problémákról szóltak, míg a BEOSZ képviselői a most munkáját kezdő új elnökség főbb célkitűzéseit említették, hangsúlyozva, hogy a katonák jogállásának jogszabályi változásai érinthetik a kegyeleti gondoskodás, a nyugállományúak rekreációjával és egészségügyi ellátásával kapcsolatos eddigi szabályzók változásait is.
Ezt követően a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum tevékenységével és ügyrendjével kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg egymással és elemezték.
A „hogyan tovább?” kérdésére keresték a választ.
Véleményük egységes abban, hogy a HÉF továbbra is az ágazati érdekegyeztetés kiemelt helyszíne, annak fenntartása és tartalmi munka folytatása a jelenlévők egyértelmű érdeke. A jogszabályi háttér megváltoztatása nem indokolhatja a HÉF faladatrendszerének esetleges megváltoztatását, és szervezetek nem érzik az sem, hogy a munkavállalói oldal képviselőinek létszámát és tagjait meg kellene változtatni, hisz az alapítónak számítók most is reprezentálják az aktív katonákat (HÉSZ), a honvédség polgári dolgozóit (HODOSZ), és a gondoskodási körbe tartozó volt honvédségi alkalmazottakat, nyugállományú katonákat (BEOSZ).
Az viszont feltétlen változtatni kell, hogy a HÉF ülések előkészítéséhez szükséges anyagokat ne késve, az utolsó pillanatokban kapják meg a munkavállalói oldal képviselői, mert ez kihat a tartalmi felkészülésre. A HÉF éves ügyrend alapján dolgozik ezért nem lehetne meglepetés az adott időszaki ülés napirendje. Természetesen lehetnek rendkívüli szituációk, melyeket nem láthatunk előre.
A jóhangulatú több mint kétórás konstruktív, őszinte hangnemű megbeszélés végén a jelenlévők kinyilvánították az egyeztetések folytatásának igényét és szükségességét.
VéPé/HoAt