November 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának dísztermében – megalakulásának 35. évfordulója alkalmából – ünnepi közgyűlést tartott a Balassi Bálint Bajtársi Egyesület. Az ünnepségen az egyesület tagjai mellett részt vett Bársony Péter...
Határokon átnyúló megemlékezés
A több évtizedes hagyományt követve a letkési önkormányzat, az egyházközség és a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségének (MEBSZ) közös szervezésében került sor a letkési csata 79. és az emléktábla felavatásának 29. évfordulóján tartandó megemlékezésre és koszorúzásra július 1-jén.
A letkési temetőben Huszák Tamás polgármester köszöntötte a megemlékezőket, a hagyományőrzőket (Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület, Magyar Különleges Erők Hagyományőrző Egyesület) és a hősi halált halt Csörgey László főhadnagy és négy veterán leszármazottait.
Sipos István ny. rendőr ezredes, a MEBSZ alelnöke beszédében kiemelte: „alig van néhány település, ahol a harcokban vagy bevetésre indulva hősi halált halt ejtőernyős katonáknak emlékműve lenne és ezek egyike Letkés és a Szlovákiához tartozó Ipolyszalka. A két település szép példáját adja annak a határon átnyúló együttműködésnek, hogyan kell ápolni a hősök emlékét. A mi feladatunk és felelősségünk, hogy ezt a hagyományt megtartsuk, megmutassuk és átadjuk az utánunk következőknek. Azaz nyugodt lelkiismerettel nézhessünk gyermekeink szemébe, mint ahogy azt Szügyi Zoltán hadosztályparancsnok mondta ezt katonáinak 1944 december 22-én.”
Izrael Pál plébános mondott imát az elesettekért és megáldotta az emlékművet.
„A halott katona nem ellenség” gondolat jegyében az ott nyugvó szovjet katonák emlékművére is került virág.
A megemlékezés a Takarodó hangjaival zárult.
A letkési művelődési házban Szalay Attila helytörténész az 1944 decemberi harcokról tartott vetítettképes előadást, illetve az általa a helyszínen gyűjtött eszközöket, felszereléseket is meg lehetett tekinteni.
Ezek után a katolikus templomban lévő emléktáblánál került sor a koszorúk elhelyezésére.
A szép számú megemlékező ezt követően az Ipoly túlpartján lévő szalkai temetőbe ment, ahol szintén nyugszanak magyar ejtőernyősök.
A helyszínen Cagala Szilvia Ipolyszalka község polgármestere beszédében megemlékezett a környékbeli harcokban elesett katonákról.
Mint oly sok éve az ipolyszalkai Ziman Magdi néni itt is és Letkésen is koszorút helyezett el az emlékműveknél.
A megemlékezés után a két település polgármestere és a MEBSZ alelnöke a jövő évi, 40. évfordulós megemlékezés lehetőségeiről egyeztetett.
Szöveg: Dr. Sipos István
Fotó: Czigler Klára és Váncza Miklós