Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Hagyományőrzés és az ifjúság
Nincs jövője, aki a múltját nem ismeri… gyakran emlegetjük e számunkra – hagyományőrzők számára – fontos alaptételt.
Az 1990-ben alapított Honvéd Hagyományőrző Egyesület a 2020-as szervezeti megújulásakor az alapítók által meghatározott feladatok mentén, az egyesület XXI. századba történő átvezetését tűzte ki célul. Az alapszabályban rögzítettek szerint … a HOHE célja, hogy tevékenységébe bevonja a fiatal nemzedék tagjait, amely célt hadtörténeti táborok rendezésével és hadtörténeti témájú pályázatok – vetélkedők kiírásával, iskolai rendhagyó történelem órák megtartásával kíván elérni. A célt az 1100 éves magyar hadtörténet jeles eseményeinek és személyei tetteinek bemutatásával igyekszünk elérni.
E cél megvalósítása érdekében öt éven át rendeztünk Székesfehérváron 10-18 éves fiatalok részére Hadtörténeti-Hagyományőrző Tábort. Januárban a Komáromban működő Endresz Csoport meghívására a Don menti harcok megemlékezésére a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetséggel közösen előadást tartottunk egy komáromi középiskola aulájában. Itt vetődött fel az iskola és a két szervezet közös megrendezésével a nyári hadtörténeti tábor ötlete… amit a tettek követtek. Az iskola sajátos működése írja elő a kadétok részére a kötelező 120 órás nyári gyakorlaton való részvételt. E gyakorlat első hetében vállaltuk fel és tartottuk meg a hadtörténeti tábort.
Így ebben az évben, a Komáromi Kempelen Farkas Alapítványi Technikum és Kollégium Honvéd Kadét Programban résztvevő 11. és 12. évfolyama 70 fő diákja részvételével rendeztük meg hadtörténeti táborunkat partner szervezetünkkel a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetséggel közösen. Szándékunk szerint, a magyar hadtörténelem eseményeinek és bemutatásával hazafias érzelmeket kívántunk ébreszteni – a katonás formaruhát viselő, katonai előképzésben részesülő – honvéd kadétokban remélve, hogy közülük többen ennek hatására (is) a katonai pályát választják.
Június és július egy-egy hetében a komáromi iskola volt a tábor helyszíne, de a tábor programjában élményt- és ismereteket adó „tanulmányi kirándulások” is szerepeltek. Az első nap a szokásos tábornyitás… kölcsönös bemutatkozás, program ismertetés és az iskolai előírásoknak megfelelően munka– és balesetvédelmi oktatás.
A második napon Várpalotára utaztunk a tatai páncélos dandár autóbuszával, ahol délelőtt a Thury várban tárlatvezetés keretében a törökkorral, majd ebéd után a Trianon Múzeumban történészi vezetéssel a békediktátum okaival és következményeivel ismerkedtek a fiatalok. A két történelmi kor között a MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság ebéddel és alakulat-bemutató előadással fogadott bennünket.
A negyedik napi kirándulás délelőttjén Székesfehérváron a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakértő történész tárlatvezetői kalauzoltak a HADIMUSTRA kiállításon a magyar hadtörténelem évszázadai gazdag eseményeit bemutató egyedülálló relikviái között. Délután a – KEMPP – Katonai Emlékpark és Nemzeti Emlékhelyen a Doni Kápolnánál, illetve a Második Világháború Áldozatai emlékművénél – „katonás” tiszteletadással – koszorúzással róttuk le kegyeletünket a háborúkban elesett magyar katonák emléke előtt. A program Pap György nyugállományú százados – hagyományőrző huszár őrnagy előadásával indult a „legmagyarabb fegyvernem” a huszárság történetéről, majd míg egy csoport az 1848-as Honvédsereg győzelmes csatájával ismerkedett, a másik csoport a „Bakaland” akadálypályán ügyeskedett és bizonyította honvéd kadét voltát.
A közben lévő napon a magyar királyi honvédség 1920-1945 közötti szervezetével, felszerelésével és fegyverzetével ismertettük meg a résztvevőket. A bemutatót Jóba Endre bajtársunk jóvoltából az isztiméri hadigyüjtemény eredeti hatástalanított fegyverei tették „kézzelfoghatóvá”. A Doni Szövetség elnöke Berdó Gábor Károly nyugállományú százados a tragikus sorsú magyar 2. honvéd hadseregről és a Don menti eseményekről tartott vetített előadást. Előadása végén beszámolt az államok közötti együttműködés keretében megvalósuló hadisír gondozás eredményeként Oroszországban található magyar katonatemetőkről, felhasználva ottjártakor szerzett személyes élményeit is.
Pénteken, a tábor zárásakor értékeltük a hét eseményeit és meghallgattuk a táborozó kadétok véleményét, kérdéseiket és javaslataikat, hogy a tervek szerint jövőre is megvalósuló táborban azokat hasznosíthassuk. Természetesen, az előző napi akadálypályán elért eredmények is értékelésre kerültek. Mindkét évfolyam, mindkét osztálya első három helyezett kadétja KEMPP-es ajándéktárgy elismerésben részesült.
A Hadtörténeti Tábor programjának megvalósításában vállalt aktív segítségéért köszönetünket fejezzük ki Kerekes László tanár úrnak az iskola kadét instruktorának. Köszönjük a HM Klapka György 1. Páncélos Dandárnak és a MH Sipos Gyula 6. Területvédelmi Ezrednek és az ezred 12. Területvédelmi Zászlóaljának a tábor megvalósításához nyújtott támogatását.
Külön is megköszönöm partneri támogatását, aktív szervezői és előadói munkáját Berdó Gábor Károly nyugállományú századosnak a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség elnökének, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége Közép-dunántúli régió régióvezetőjének.
A hadtörténeti táborok közben lévő hetében harmadszorra rendeztük meg makettépítő táborunkat Zámolyon az önkormányzat által díjmentesen rendelkezésre bocsájtott Csóri Sándor Művelődési Házban. A táborban Pap György irányításával 12 fiatal ismerkedett a makettépítéssel. A résztvevők fele visszatérő táborozó volt. Az egy hét alatt egy-egy harcirepülő makettet készítettek el a résztvevők. A fehérvári makettépítők klubja tagjai is részt vettek a tábor munkájában. A munka segítése mellett felvállalták a zámolyi MAGTÁR Hadigyűjtemény és az Isztiméri Hadigyűjtemény sérült harcjármű és repülő makettjei javítását, helyreállítását. A makettépítés mellett mód volt a Magtár Hadi- és Helytörténeti Gyűjtemény meglátogatására is az azt létrehozó gyűjtő és hadszintérkutató Weimper Zoltán tárlatvezetésével.
Köszönet Vígh János, Máth András és Bodri Attila makettezőknek munkájukért és a fiataloknak nyújtott szakmai segítségért. Köszönetünk Weimper Zoltánnak a Tapintható Történelem Alapítvány vezetőjének, a zámolyi gyűjtemény megteremtőjének a tábor megrendezéséhez nyújtott támogatásáért és Pap Györgynek a három éve indult Makettépítő Tábor ötletgazdájának és lelkes vezetőjének.
A három hét eredménye – a résztvevők és a közreműködők pozitív visszajelzései és kérdésük – lesz tábor jövőre i, válaszunk: terveink szerint, igen.
Szöveg: Lévai Miklós nyugállományú alezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület elnöke, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnökség tagja,
fotó: egyesület