A több évtizedes hagyományt követve Hősök Napján Kéthelyen a temetőben az 1944 decemberében hősi halált halt ejtőernyősök sírjainál emlékezett a helyi önkormányzat, és a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége (MEBSZ). Az idei megemlékezésre a csata 81. és az ejtőernyős emléktábla felavatásának 31. évfordulóján került sor.
Ebben az évben is többen eljöttek fejet hajtani az egykori harcokban résztvevő ejtőernyős katonák leszármazottjai közül. Köztünk volt az alakulatalapító vitéz Bertalan Árpád posztumusz alezredes unokája Félhelyesné Zubbonyai Judit, a harcok egykori parancsnokának Kiss Zoltán századosnak családja, valamint a csatában elesett, a temetőben nyugvó Kristóf János őrmester dédunokája, Vetési Viktória.
Molnár Balázs, Kéthely polgármestere beszédében felidézte az akkori eseményeket: 1944 decemberében a zalai olajmezők felé gyorsan előre törő, túlerőben lévő ellenséges erők feltartoztatására a Szent László hadosztály gerincét képező 1. ejtőernyős ezred I. zászlóalját is a térségbe vezényelték. Kiss Zoltán százados parancsnoksága alatt a környék megtartásáért az ejtőernyősök véres csatát vívtak. A harcokban elesett 48 azonosított ejtőernyős katona, nevüket ma kopjafák őrzik.
Kiss Bódog Zoltán, Kiss Zoltán fia személyes hangvételű megemlékezésben idézte fel édesapja és az ejtőernyősök hősies küzdelmét. Idén először került sor a 18 és 31 év közötti hősök neveinek felolvasására, amelyet dr. Sipos István nyugállományú rendőr ezredes, MEBSZ alelnök ismertetett. Minden név elhangzása után a lélekharang egy-egy harangütésével emlékeztünk rájuk.
A kéthelyi általános iskola tanulói és az Integrált Szociális Otthon lakói versekkel tisztelegtek a hősök előtt. A kéthelyi asszonykórus citerakísérettel elénekelte a Magyar Királyi Honvédség vitéz Bertalan Árpád 1. ejtőernyős ezred indulóját, majd katonadalokat adtak elő. Répási Julika, a MEBSZ budapesti tagszervezetének tagja saját, az ejtőernyősökről szóló Hazám című versét szavalta.
A megemlékezés koszorúzással zárult, a MEBSZ koszorúját a budapesti, a szolnoki és a pécsi tagszervezet képviselői együttesen helyezték el.
A Marcali Bajtársi Egyesület képviselői ismét jelen voltak és együtt emlékeztek és koszorúztak a szervező MEBSZ tagokkal.
A harcok alatt a Kéthelyen súlyosan megsebesült ejtőernyősöket Keszthelyen a kastélyban létesített hadikorházba szállították át, ahol sajnos már többüket nem lehetett megmenteni, így őket a keszthelyi Szent Miklós temetőben helyezték örök nyugalomra.
A sírok és környezetük rendbetétele után az ő sírjaikra is került koszorú és virág.
forrás: MEBSZ.hu