Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
Ejtőernyősök napja Szolnokon
- március 23-án ugrott ki egy német gyártmányú repülőgépből a magyarok közül elsőként vitéz Boksay Antal főhadnagy, Olaszország fölött. Ezt a jeles alkalmat ünnepeljük 2003 óta a magyar ejtőernyősök fegyvernemi napjaként.
Ebből az alkalomból a pandémia miatti korlátozó rendszabályok után három év elteltét követően ismét találkozhattak az ejtőernyős fegyvernem aktív és már nyugállományú képviselői Szolnokon, hogy ünnepeljék e csodálatos szakma és hivatás régi és mai képviselőit, és megalapozzák a jövőt egy szinte egész napos technikai és hagyományörző bemutatóval. A pénteki szolnoki rendezvényre megjelentek mindazon alakulatok katonái is, amelyek aktív ejtőernyős állománnyal rendelkeznek.
A pontban 09.00 órakor kezdődő rendezvényen több, mint kétszáz résztvevő a Himnusz elhangzása után meghallgatta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök köszöntő levelében foglaltakat, majd Krezinger Attila ezredes, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnoka ünnepi beszédében emlékezett az ejtőernyős hivatás szépségeire, nehézségeire, szólva a jövő feladatairól is.
Az előadói beszédet Kiss Dávid hagyományőrző múltidéző, történeti áttekintése követte. A Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége (MEBSZ) nevében dr. Sipos István nyugállományú ezredes, a Szövetség ügyvezető elnöke emlékezett meg az ejtőernyőzés múltjáról, felhívva a figyelmet arra, hogy „a MEBSZ több mint harminc éve kapocs a társadalom és a Magyar Honvédség között. Ennek ékes példája, hogy ma itt a bázison közösen ünneplünk.”
Az ünnepi állomány gyűlés zárásaként az új és különlegesnek is mondható ejtőernyős kiképző szimulátor filmbeli bemutatójára került sor.
Az ünnepség következő részében az ejtőernyős emlékfalnál folytatódott a megemlékezés. Először Vargáné Kocsis Gabriella százados felolvasta annak a közel nyolcvan magyar katonának a nevét, akik ejtőernyős balesetben, vagy harc közben vesztették életüket. Ezt követően a megemlékezés koszorúinak elhelyezése következett, a katonai szerveztek képviselőinek koszorúzása után a vármegyét és a vármegyeszékhelyt képviselve koszorút helyezett el dr. Berkó Attila Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei főispán, Hubai Imre, a vármegyei közgyűlés elnöke és Györfi Mihály, Szolnok alpolgármestere.
A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Veterán Repülők Szövetsége koszorúját Vilner Péter ny. ezredes, alapfeladati elnökhelyettes és Soós Lajos ny. alezredes, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete elnöke közösen helyezte el.
A program a reptéren folytatódott, ahol a Szolnoki Szakképzési Centrum diákjaival együtt az aktívak és a nyugállományúak közösen tekintették meg a statikus technikai bemutatót, a hagyományőrzők kiállítását és az ejtőernyős ugrásokat, melynek zárásaként egy kilenc méteres magyar nemzeti színű zászlót hozva ért földet Varga Tamás zászlós, ejtőernyős világbajnok.
A rendezvény közös ebéd elfogyasztásával zárult, kivéve a MEBSZ küldötteinek, akik a beszámoló és vezetőség választó küldöttgyűlésükre voltak hivatalosak.
A jelenlegi vezetőség beszámolóját követően a jelenlévők Molnár Zsolt ezredest, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár parancsnokát választották meg a Szövetség új elnökének.
Szöveg: Vilner Péter ny. ezredes
Fotók: Czigler Klára és Nagy Imre László
video: honvedelem.hu