35 évvel ezelőtt alakult – eredeti nevén - a Fegyveres Erők és Testületek Nyugállományú Tagjainak Érdekvédelmi Egyesülete. A szervezet soraiba tömörítette a volt nagyatádi lövész ezred, harckocsiezred, fegyelmező zászlóalj nyugállományú tagjait, családtagjaikat,...
Egyeztető megbeszélés az idősotthonokról
A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (Szövetség) több, mint két évtizede foglalkozott és foglalkozik a honvédségi idős otthon kérdésével.
Javaslatainkat mind a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum mind az Idősügyi Munkacsoport ülésein, és egyéb fórumokon rendszeresen megfogalmaztuk, több alakalommal külön felmérést készítettünk.
Szívügyünk ennek a több évtizede húzódó kérdésnek a mielőbbi megoldása.
Ezért is fogadtuk örömmel az Európa Kontakt Buth Alapítvány és egyéb szervezetek, személyek szándékát, hogy egy körültekintő felmérés keretében kérdezzük meg a leginkább érintetteket, az időskorú honvédséghez kötődőket, hogy mi lenne a szándékuk és véleményük a honvédségi idősotthon létrehozásával kapcsolatban. Azt is reméljük, hogy végre egy sikeres folyamatot is elkezdhetünk.
A további teendők megbeszélése érdekében a felmérést elindítókkal személyes találkozót kezdeményezett Hazuga Károly ny. altábornagy, a Szövetség elnöke, amelyre a hét közepén sor is került a Szövetség Kerepesi úti irodájában, amelyen részt vett But Sándor ny. ezredes, az Európa Kontakt Buth Alapítvány vezetője, Rajos Sándor ny. alezredes, az alapítvány felügyelő bizottságának elnöke, dr. Gruber Nándor ny. dandártábornok, a Magyar Honvédség Budapesti Nyugállományúak Klubja részéről, valamint Muharos László ny. alezredes, a Puskás Tivadar Híradó Bajtársainkért Alapítvány elnöke.
A Szövetséget az elnök mellett az operatív elnökség képviselte.
Az Európa Kontakt Alapítvány vezetője bevezetőben elmondta, hogy az igényfelmérés céljaként megfogalmazódott, hogy országosan széleskörű felméréssel és eredménnyel tudjon szolgálni a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar számára egy későbbi veterán- és idősotthon kérdéskörben. Célunk – ahogy a felhívás is tartalmazza -, hogy a szavakat végre tettekre váltva, a katonai pályát élethivatásul választók, valamint a Magyar Honvédség állományában dolgozók, aktív pályafutásuk végeztével, bizonyos élethelyzetek esetén lehetőséget kapjanak életük méltó folytatására egy minden igényt kielégítő honvédségi veterán-, vagy idősotthonban.
Az országos lefedettséghez szükséges lenne ezer főt meghaladó igényfelmérésre. Ennek érdekében a vármegyékben működő nyugdíjas egyesületeket, klubokat és alapítványokat is megkívánják szólítani. Örömét fejezte ki, hogy a kezdeményezésükhöz jelentős támogatóként a Szövetséget is maguk között tudhatják.
A Szövetség elnöke felvázolta az idősotthonnal kapcsolatban korábban történteket, kihangsúlyozva, hogy a kérdés szinte minden választási ciklusban előkerült, számtalan megoldási javaslat készült, azonban lényegi változás sajnos nem történt. Az idősotthon problémája szinte minden fórumon kérdésként merült és merül fel, így volt ez a korábbi miniszteri találkozók esetében és így van most a vezérkari főnök és a nyugállományúak találkozóin is. A Szövetség elnöksége egyértelműen támogatja a felmérés végrehajtását, és saját kommunikációjában is meghatározó szerepet tulajdonít annak, hogy a kérdőívet minél többen ki tudják tölteni. Minden olyan fórumon, ahol a Szövetség képviselteti magát, így a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum vagy az Idősügyi Munkacsoport ülésein – a felmérés eredményeire támaszkodva – ismételten felfogják hívni a figyelmet a veterán- és idősotthon megoldásának szükségességére.
Az egyeztető megbeszélés végén még elhangzott, hogy eddig 254 kérdőív érkezett vissza, de ez a szám folyamatosan változik.
Szöveg: Vilner Péter
Fotók: Vilner Péter, Kopasz Jenő, Sztanó Zsuzsanna