A Szabolcsi Honvéd Műszaki Hagyományőrző Bajtársi Egyesület fennállásának huszonhárom éve alatt soha nem tapasztalt gondokkal kellett szembenéznie a 2024-es évben. A legnagyobb és a legfájdalmasabb problémát az egyesület megalakulása óta elnöki feladatot ellátó Kovács...
Doni áttörés hőseire emlékeztek
Az életben maradt katonákat és a hátramaradt családokról is megemlékeztek Tatán. A doni áttörés tiszteletére tartottak megemlékezést.
Megemlékezést és koszorúzást tartottak a doni áttörésre emlékezve Tatán, január 10-én, péntek délelőtt, a várkanyarban lévő II. világháborús emlékműnél. Az eseményt, amelyről a Tata.hu is beszámolt, a hagyományokhoz híven idén is a Honvéd Bajtársi Klub, a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár valamint Tata Város Önkormányzata szervezte.
Az eseményt Orbán Viktor őrnagy, a tatai dandár főnöke vezette le. Az ünnepséget a hagyományok szerint idén is a dandárzenekar nyitotta meg a Himnusszal, majd beszédet mondott Forgó Pál nyugállományú alezredes, aki felelevenítette a 82 évvel ezelőtti tragédia történetét.
– Emlékezni kell. Ugyanis vannak sajnos olyan emlékek, amik nem halványultak el még 82 év távlatából sem. Nemzet emlékezetében él tovább, generációknak jelenti a tragédiát, a poklok-poklát. Sokak életének vált feldolgozhatatlan részévé a Don-kanyarban történt tragédia – kezdte beszédét Forgó Pál. Ezután Varga Gergely, a Tatai Református Gimnázium 10. osztályos tanulója Somogyváry Gyula, A boldog szunnyadókhoz verssel emlékezett a hősökre. Majd Roboz Péter százados, református tábori lelkész mondott imát a Don-urivi hősökért és áldozatokért.
Megrendülten állunk meg itt és hajtunk fejet hősi hallottjainkra emlékezve és azokra is gondolva, akik a te kegyelmességedből túlélhettek testi sebesülésekkel, lelki megrázkódtatásokkal a 82 esztendővel ezelőtti földi poklot. Hálát adunk az ő helytállásukért, kitartásukért, amit bizonyítottak a rettentő fagyban, embertelen körülmények között az elsöprő túlerővel szemben is. Kegyelettel emlékezünk Urunk ma mindnyájukra – mondta a lelkész. Majd a résztvevők elhelyezték koszorúikat, mécseseiket a műemlék előtt.
Sárközi József nyugállományú ezredes, a Bajtársi Nyugdíjas Klub elnöke elmondta, hogy a tatai zászlóalj 872 katonával indult a frontra és 72-en tértek haza Polgár Sándor hadnagy vezetésével. A doni harcokból hazatért bajtársak 30 évvel ezelőtt kezdeményezték az elhunyt bajtársak tiszteletére egy emlékmű állítását. Azóta is minden évben ott tisztelegnek a hősök előtt.
forrás: KEMMA.hu