Tizenöt évvel ezelőtt, tizenkét fővel alakult meg Csepregen a Csepreg Közbiztonságáért Polgárőr és Bajtársi Egyesület. Napjainkban már a negyven tagunk van, két autóval, két elektromos robogóval nemcsak a helyiek, hanem a környékbeli települések nyugalmát is óvjuk.
2010-ben, az akkori polgármester, Háromi Jenő felkérésére alakult meg Csepregen az egyesület. Az egyesület alapító elnöke Rabi Imre volt. Az alapító elnök után az egyesületet Bencsik Géza vezette. A csupaszív polgárőr két éve hunyt el, azóta az elnöki teendőket Horváth Zsolt látja el. A 15-ik születésnap alkalmából szombaton, február 22-én ünnepi közgyűlést tartott az egyesület tagsága, ahol elismeréseket is átadtak. Az városvezetés részéről az eseményen Dienes Eszter, önkormányzati képviselő vett részt. A rendezvényen jelen volt még Gyalóka polgármestere Varga Tamás, Peresznye polgármestere Kornfeind József, a rendőrség részéről Gángó Zsolt körzeti megbízott László Attila nyugállományúalezredes, a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége Nyugat-dunántúli Régió vezetője, valamint Kovács András a tűzoltóság részéről.
A tizenkét fős létszám folyamatosan bővült, napjainkban már negyvenen vagyunk, a mai nap adtuk át új négy tagunknak ez első alapfelszerelését.
Vannak pártoló tagjaink is, akik fontosnak érzik, hogy a tagdíjak befizetésével támogassák a munkánkat. Eleinte időben még a magánjárművekkel, eszközökkel láttuk el a szolgálatot. Az egyesület az első, immár saját tulajdonú gépjárművét 2013-ban vásárolta meg, innentől könnyebb lett a munkánk. A rendőrségtől kapott autó mellé a „Magyar falu program” támogatásának köszönhetően egy újabb gépjármünk lett, illetve van két elektromos robogónk is. Folyamatosan fejlesztjük az eszközparkot, a felszereléseket, ruházatot.
Az egyesület 15 évéről Rabi Imre alapító elnök számolt be.
Az egyesület az országban egyedülállóként két vármegyében lát el szolgálatot és mivel nagy területen dolgozik mindkét gépjárműre támogatást kap a cégautó adóhoz. Együttműködés van Bük, Csepreg, Tormásliget, Szakony, Gyalóka, Peresznye, Ólmod, Zsidány és Kiszsidány önkormányzataival.
Feladatunk közé tartozik az egyes rendezvények biztosítása, amikor szükséges a forgalomelterelésre, rendezvény biztosítása, mint például a Bük-Csepreg félmaraton. A nyugalom a rend a lakosság biztonságérzetének fenntartása kiemelt feladatunk.
A büki rendőrőrs és a kőszegi rendőrkapitányság rendőreivel közösen járőröznek is. Részt vettünk, és most is részt veszünk az illegális hulladéktelepek felderítésében-felszámolásában. A tagok önzetlenül, a saját szabadidejükben látják el a szolgálatot.
Horváth Zoltán polgármester, aki személyesen nem tudott részt venni az összejövetelen, elmondta, a jubileum alkalmából idén a szokásos ötvenezer forint helyett kétszázezer forint magánadománnyal járul hozzá az egyesület működéséhez.
„Büszke vagyok arra, hogy ilyen aktív polgárőrség működik városunkban – tette hozzá a polgármester. – Nincs olyan rendezvényünk, amelyen ne vennének részt. Mindig, mindenben számíthatunk rájuk. Továbbá a várostáblán túl is látnak el szolgálatot.
Köszönet jár az áldozatos munkájukért”– fejezte be köszöntőjét a polgármester.
Az eseményen László Attila nyugállományú alezredes a BEOSZ nevében ajándéktárgyakat adott át az egyesületnek és két tagnak (Radics István, Méhes Attila).
Csepreg város nevében Dienes Eszter képviselő asszony adott át jutalmat az egyesületünk vezetőinek.
Szöveg: Horváth Zsolt, fotók: dr. Tarsoly Ádám