Előadás Devecserben
A Meggyeserdő Honvéd Nyugdíjas Klub 2025-ben ünnepelte 20 éves évfordulóját, azt követő ünnepi vacsora során beszélgetés tárgya volt a II. világháborús magyar katonasírok állapota. Kapcsolódva a beszélgetéshez hozzászóltam, majd azt tapasztaltam, hogy egyre többen felfigyeltek a rögtönzött tájékoztatómra, amely a hősi halottak nyilvántartása és az irattárban őrzött dokumentumok világába vezettem a vacsora vendégeket.
Ferenczi Gábor, Devecser polgármesterének személyes jelenléte és őszinte érdeklődésének követően, egy előadás felkérésével tisztelt meg azzal, hogy ez év július hónapban a Devecseri Kastélykönyvtár és Múzeumban tartsak egy tartalmas előadást.
Amely a „II. Világháborúban hősi halált halt magyar katonák sírjainak kutatása” címmel került megtartásra július 3-án.

Előzményként annyit, hogy 1999 és 2001 között a Hadtörténeti Intézet és Múzeum felkérésére a katonasírok kutatásához több megyében végeztem terepmunkát, temető bejárást, önkormányzatoknál adatpontosítást, dokumentálást és fényképek készítését a még fellehető magyar katonasírokról. Az általam összegyűjtött adatbázis (nevezzük így) bekerült a Dr.Bus – Dr. Szabó szerzőpáros „Béke poraikra II.” dokumentum emlékkönyvbe.
Az előadás tartalmában felölelte a magyar katonasírok nyilvántartásának kezdetét és történetét, az 1942-évben végleg szabályozott rendszerét, majd a rendszerváltást követő szervezetek alakulást, a hősi halottak sírjainak gondozása és nyilvántartásuk érdekében.

1998 tavaszán a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Irattárában páratlan értékű dokumentumok – II. világháborús veszteségi anyagok – közötti összefüggésekre derült fény, ez tette lehetővé, hogy viszonylag tiszta képet kapjanak a kutatók az elesett katonákról és sírjaikról a keleti és nyugati harctereken.
A történelmi Magyarország területén a hadműveletek során negyvenkétezer elesett magyar katonákról és munkaszolgálatosokról, az irattári adatok feldolgozása és annak terepmunkája volt az előadás fő témája.
Az előadáson részvevők megismerkedhettek a Magyar Királyi Honvéd Vezérkar 22. Veszteséggyűjtő Osztály eredeti 1942. évi december havi veszteség jelentéssel, amelyben az elesettek, eltűntek, fogságba esettek nevei kerültek felsorolásra, amit a korabeli sorozó központok kaptak meg.
Kivetített dokumentumok alapján kerültek bemutatásra a csapatok tábori lelkészeinek és a temető tisztek feladata, munkája és jelentési kötelezettségük.
Az előadás utolsó részében kaptak tájékoztatót az érdeklődők arról, hogy az elesett és hősi halált halt honfitársaink adatait miként dolgozták fel és tették elérhetővé a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Internetes oldalán https://hadisir.militaria.hu/cms/hadisir-adatbazisok.
Az előadás II. részében kerültek bemutatásra a meglévő katonasírok fényképei, amelyhez kapcsolódott az irattári adat, amely az elesett katona utolsó napját és kegyeleti adatait rögzítette.
Az előadás befejező részében bemutatásra került Fekete Pál százados, aki a Magyar Királyi 20. Gyaloghadosztály 20. Kiképző Zászlóalj parancsnoka volt, Újdörögdön. Sok Veszprém vármegyei levente életét mentette meg azzal, hogy hazaküldte őket, míg ő fogásba esett és a romániai Máramarossziget Foksáni hadifogolygyűjtő táborban tüdőgumókor betegségben hunyt el 1947júliusában. Sajnos a sírját nem találtam meg.

Fekete Pál szds (Budapest 1912. 05.17. – Foksáni 1947 .07. 26.)
A több mint egy órás előadás a bemutatásra került forrásjegyzékek felsorolásával fejeződött be, amit sok kérdés és kérés követett.
Tisztelettel köszönöm Dobó Zoltán Tapolca Város- és Ferenczi Gábor Devecser polgármesterének támogatását.
Nacsa Ferenc nyugállományú törzszászlós, az előadó