Csaknem százan vettek részt január 18-án az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete által meghirdetett, és a Szolnoki Katonai Repülőtértől induló Kiss Antal és Doni Hősök Emlékmeneten, amelyen 22, 15, vakamint 10 kilométeres távokon lehetett gyalogolni Szolnok határában, a...
A harminckettedik
A harminckettedik
Az 1990-ben létrejött Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (Szövetség) alapítása után két évvel első ízben rendezte meg a Katonanemzedékek Találkozóját (KNT). Az első alkalom példaértékű rendezvény volt, hiszen a találkozó először ültette egy asztalhoz az akkori katona generációk – Magyar Királyi Honvédség, a Néphadsereg és a Magyar Honvédség – képviselőit. Példaértékű volt a társadalom irányába is, mert megmutatta, hogy a közös értékek mentén történő gondolkodás, a múlt felidézése és feldolgozása új lehetőségeket nyit a közös cselekvésre.
A Szövetség hagyományt teremtett a KNT szervezésével.
E találkozók nemcsak a katona nemzedékek találkozása miatt kiemelt jelentőségűek, hanem a Szövetség belső élete miatt is, hisz a Küldöttgyűlés, és a Kisbajtársak Találkozója mellett ezek az alkalmak adnak lehetőséget arra, hogy a Szövetség tagszervezetei, régiói, tagszövetségei találkozzanak egymással, baráti és bajtársi körülmények között tovább erősítsék a Szövetséghez tartozás érzését.
Az előző évek rendezvényeinek megszervezését több nehézség is kedvezőtlenül befolyásolta, és volt olyan év amikor meg sem tudtuk tartani. Hol a járvány, hol egyéb döntések befolyásolták a megszervezését, és a találkozót hol a Stefánia Palotában, tavaly pedig a Bálna Honvédelmi Központban sikerült megrendezni.
Az ez évi találkozó megszervezésénél az újonnan megválasztott elnökségnek az volt a cél, hogy a helyszín ismét az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ (MH RKKK), Balatonakarattya legyen. Ennek érdekében az elnök nagyon sok egyeztetést, megbeszélést folytatott dr. Böröndi Gábor vezérezredessel, a Honvéd Vezérkar főnökével, Dr. Cermann János helyettes államtitkárral, a miniszterelnöki kabinetiroda munkatársával, Harakály Bencével. Nehezítette a találkozó megrendezését a közben megváltozott a vonatkozó HM utasítás is. A segítő szándéknak köszönhetően az az utolsóelőtti pillanatban dőlt el, hogy ott rendezhetjük meg a rendezvényt, de a meglepetés ez után következett, mert megtudtuk, hogy a Központ szállodáinak egy része és a színházterem felújítás alatt áll, és az is kiderült, hogy a találkozót egy sátorban kell majd megtartani, de ennek ellenére vállaltuk.
Az MH RKKK parancsnokánál tett előzetes megbeszélés és kedvező hozzáállásának, a Központ munkatársainak segítsége révén a találkozó megnyitójára minden összeállt, amiben szerepet játszott, hogy a már előző nap megjelent, Vilner Péter nyugállományú ezredes, Bagi László ömt ezredes és Németh István nyugállományú őrnagy alkotta „előkészítő részleg” tevékenysége. A megnyitóra részben megoldódtak a sátor fűtésének problémái, és egyéb elhelyezési és ellátási kérdések is, így november 11. 14.00-ra minden készen állt a kezdésre.
A közel 160 résztvevő, köztük, a Szövetség tisztségviselői, a régiók, tagszövetségek, tagszervezetek képviselői, az előző évek BEOSZ tisztségviselői, az első alkalommal meghívásra kerülő házastársak, élettársak, akik hathatósan segítik a párjuk önzetlen közösségi munkájának végzését az Öveges József Szakképzési Centrum kadétjai, az Altiszti Akadémia altisztjeit, az MH vitéz Reviczky László 1.Területvédelmi Ezred tartalékosai folyamatosan érkeztek és regisztráltak a Nagyné Csizmás Erzsébet nyugállományú őrnagy, alapfeladati elnökhelyettes, Anda Ivánné nyugállományú törzszászlós, valamint Magyar Erzsébet munkatárs részvételével kezelt regisztrációs asztalnál.
„Még mielőtt elkezdődne a rendezvényünk, kérem egy perces néma felállással adózzunk a szövetségünk halottjai emléke előtt, valamint gyertyagyújtással tisztelegjünk az első világháborút lezáró béke alkalmából a világégés áldozataira” – kérte fel a jelenlévőket a találkozó levezető elnöke, Vilner Péter nyugállományú ezredes, koordinációs elnökhelyettes.
Esküdt Lajos nyugállományú ezredes, a Szövetség elnöke a megnyitó során kiemelte a Szövetség folyamatosan fenntartja a különböző életkorú katonák közötti kapcsolatot. Leszögezte: kortól függetlenül minden aktív és nyugállományú katona felelősséggel tartozik a nemzet és a haza iránt. Emlékeztetett: a találkozók résztvevői vállalják, hogy együttműködnek a magyar katonaeszmény presztízsének megőrzésében. A katonanemzedéki találkozókon minden évben a nyugállományú katonák és honvédelmi alkalmazottak érdeklődésére számot tartó témákat vitatnak meg, és tapasztalatot cserélhetnek a jelenlévő aktív állománnyal, illetve honvéd kadétokkal is. A köszöntő szavak részeként a levezető elnök felolvasta Sipos Géza nyugállományú ezredes, tiszteletbeli elnök a találkozó résztvevőinek íródott üdvözletét.
A megnyitó gondolatok után, Veres János alezredes, az MH RKKK parancsnoka jó munkát kívánva üdvözölte a megjelenteket.
A programban az előre megtervezettek szerint először Ipacs József nyugállományú ezredes, a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetsége elnöke, a Szövetség valamikori ügyvezető elnöke emlékezett vissza a korábbi KNT-k eseményeire és a jelszavak mögött bújó fontos célkitűzések teljesítésére, kiemelve, hogy a találkozók minden esetben a hazafiság, a katonai áldozatvállalás, a katonai hagyományok ápolásával szolgálták az eredeti cél megvalósítását, a katona generációk összefogását.
A következőkben elhangzott, hogy már hosszú idő óta kiemelkedő kapcsolat alakult ki a Szövetség és a Civilút Alapítvány között, az Alapítvány a Szövetség egyik kiemelt partnerévé vált. Nemrég együttműködési szerződést is kötöttek egymással.
Az Alapítvány tevékenységét Vezér Tamás, a Civilút Nonprofit Kft. operatív igazgatója mutatta be a találkozó résztvevőinek.
Az Alapítványhoz hasonlóan szintén hasznos kapcsolat alakult ki a Gondosóra program munkatársaival. A program tevékenységéről Joó Géza, kommunikációs igazgató tájékoztatta a jelenlévőket.
Rövid szünetet követően először a humánpolitika, majd a honvédség átalakításának aktualitásai kerültek terítékre.
„Ma arról tudok beszámolni Önöknek, hogy a közoktatás, a köznevelés, a szakképzés és a felsőoktatás minden szintjére van minőségi, az adott korosztályhoz illő honvédelmi értékajánlatunk, programkínálatunk” – szögezte le dr. Czermann János, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára.
A találkozón dr. Czermann János részletesen beszámolt a Magyar Honvédség humánpolitikai szegmensében végbement és tervezett fejlesztéseiről, valamint a honvédelmi nevelés szakterületén történt pozitív változásokról. A Honvéd Kadét Program és a honvédelmi táborok sikerei mellett szólt a tervezett Hadapród programról, és az egyetemeken nagy sikerrel bevezetett honvédelmi képzésekről. A helyettes államtitkár kitért a történelmi jelentőségű, új jogállási szabályozás részleteire is, ami a hadrafoghatóság szempontjai mentén definiálta újra a honvédelmi kormányzat stratégiai, a Magyar Honvédség műveleti és a katona egyéni érdekei közötti egyensúlyt.
A rendezvényen Ugrik Csaba dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökség csoportfőnöke adott elő a Magyar Honvédség haderőfejlesztési célkitűzéseiről, a megújuló eszközállományról, az átalakuló képzésekről, a tartalékos rendszer megerősítéséről és fejlődéséről, illetve a „Szeretem, megvédem!” toborzókampány számokban is mérhető sikereiről. A dandártábornok emellett beszámolt azokról a kedvező változásokról, amik a humánszolgálat gondoskodási körébe tartozókat érintik.
Az első nap hivatalos programja zárásaként a komolyabb témákat a keszthelyi Népek Tánca Tánccsoport élvezetes előadása zárta. A Népek Tánca Tánccsoport 1993-tól működik, mint európai népek eredeti néptáncait előadó csoport. Ma már 18 európai ország néptáncaiból tudnak eredeti néptáncokat bemutatni, önfenntartóak, mindenféle támogatás nélkül működnek. 2008-tól tagjai a Bethlen Gábor Nyugdíjas Klubnak, ahol rendszeresen részt vesznek a klub rendezvényein énekkel, tánccal, versek, jelenetek előadásával.
Az előadók, fellépők részére az erre az alkalomra készült emléktárgyat adott át minden esetben a Szövetség elnöke.
Az esti program közös vacsorával, baráti beszélgetéssel és egy rövid zenés műsorral zárult.
A KNT másnap, november 12.-én folytatódott. A meghívott egyesületi elnökök fél kilenckor ahhoz az emléktáblához érkeztek, amelyet a Szövetség az első KNT emlékére állított. A koszorút az elnökség, a Tanácsadó Testület és a Felügyelő Bizottság tagjai helyzeték el.
A program tíz órakor már a sátorban folytatódott. Erre a napra tervezett program elsősorban gyakorlati, módszertani, aktuális kérdésekről szólt.
Először Dr. Bak Klára vezető kutató Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft.-től és Dolgos Attila, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetsége (KÖZÉSZ) ügyvezető alelnöke adott elő, felvázolva a nyugdíjas foglalkoztatási szövetkezetek működtetésének jogi hátterét, és a működés feltételrendszerét.
Az izgalmas előadást követően a következő előadásban Mészáros Károly őrnagy, a november 1-jén megalakult MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság főtisztje a gondozási körben tartozók helyzetéről a gondozási rendszer változásairól tarott előadást, amelyben mindenkit megnyugtatott, hogy a változások ellenére a honvédségi nyugdíjasokkal való foglalkozás, az ügyes-bajos dolgok rendezése a korábbiakban megszokott módon fog történni.
A nap záró programjaként „Ott voltam Párizsban” címmel élménybeszámolót hallgathattak meg jelenlévők a párizsi olimpiáról. Ahogy elhangzott: a sportoló álma, hogy részt tudjon venni egy olimpián, így volt ez a most jelenlévő olimpikonokkal is, Puup Noémi szakaszvezetővel, aki a kajak kettes és kajak négyes versenyszámban bronzérmet, valamint Varga Ádám tizedessel, aki a kajak egyes 1000 méteres számban ezüstérmet szerzett az olimpián.
A beszélgetés moderátora Bozó Tibor altábornagy, a sportszázad elöljárója, a miniszteri kabinet munkatársa volt. A felkészülés során az olimpikonok bepillantást engedtek az olimpiai felkészülés folyamatába, a versenyt megelőző közvetlen folyamatokba, a verseny és az érem átadás csodálatos eseményébe.
A két napos program a Szövetség elnöke tájékoztatásával, zárszóvával ért véget, ahol részletesen szólt a választás óta megtörtént személyes találkozásairól (a honvédelmi miniszterrel, helyettes államtitkárokkal, Honvéd Vezérkar főnökével, és helyetteseive) egyeztetések, szerződések előkészítéséről és aláírásáról, az elvégzett munka eredményeiről, a felmerült problémákról, nehézségeiről az elkövetkező időszak szövetségi feladatairól,- amelyek közül kiemelkedik a Szövetség megalakulása 35. jubileumának méltó megünneplésének előkészítése, és az ebből az alakomból elkészítendő emlékkönyv összeállítása, a nemzetközi találkozó megszervezése és a jubileumi ünnepség megtartása.
A rendezvény a nehézségek ellenére – nem a szervezők véleménye alapján – az utóbbi évek egyik legsikeresebb KNT-je volt, amelyet a számtalan köszönetet és gratulációt kifejező email, üzenet is alátámasztott.
A szervezők, az operatív elnökség nevében köszönjük a Honvédelmi Minisztérium-, a Magyar Honvédség vezetőinek és az MH RKKK parancsnokának és munkatársainak a Szövetség elnökségének, ügyvivőinek, munkatársának hatékony közreműködését a sikeres program megvalósításához. Köszönjük az előadók felkészülését, az előadások magas színvonalát, együttműködő partnereink támogatását, a Szövetség tisztségviselői és tagegyesületi vezetők házastársainak megértő, támogató, segítségét.
(forrás, részben: honvedelem.hu)
A beosz.hu részről szöveg: Vilner Péter, fotó: Koppány Zoltán, Karmacsi László