November 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának dísztermében – megalakulásának 35. évfordulója alkalmából – ünnepi közgyűlést tartott a Balassi Bálint Bajtársi Egyesület. Az ünnepségen az egyesület tagjai mellett részt vett Bársony Péter...
Ez évi utolsó HÉF
Megtartotta idei utolsó, negyedik negyedévi ülését a Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum (HÉF) december 14-én, a Honvédelmi Minisztériumban. Az érdekegyeztető fórumot Bánhidy Vajk, a HM Honvédelmi Nevelési Főosztály főosztályvezetője vezette dr. Czermann János, a HM stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkárának elnöklete mellett.
Dr. Czermann János megnyitóját követően, napirend előtt elsőként Varga István a HODOSZ elnöke szólalt fel, aki kiemelten kérte, hogy a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosítási irányaira vonatkozóan kezdődjenek meg szakértői szintű tárgyalások, illetve a HÉF az ezzel kapcsolatos napirendi pontot minél hamarabb tárgyalja. Dr. Czermann János válaszában biztosított mindenkit arról, hogy e kérdésben rövid időn belül érdemi egyeztetés kezdődik.
Ugyancsak napirend előtt felszólalt Bazsik István a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet új elnöke, aki a szervezetnél lezajlott tisztújításról szólva elmondta, hogy az elnökség fele lecserélődött, illetve bemutatta a szervezet új alelnökét Hajdók Marcellt. Ezt követően szólt a Honvédszakszervezetnél – a december 12-én már el is elfogadott Alaptörvény módosításból adódóan – szükségessé vált szervezeti átalakulásról, amelynek keretében a Honvédszakszervezet nevet váltott és a továbbiakban Honvéd Érdekképviseleti Szervezet (HÉSZ) néven folytatja tevékenységét. Ehhez kapcsolódóan a szakszervezeti működési formát lecseréli az egyéb jogszabály alapján működő érdekképviseleti szervezet működési formára. Mindez teljes körű jogutódlással történik és a Honvédelmi Minisztérium, illetve az érdekképviselet között szóban megkötött megállapodás értelmében a szervezet működésének és tevékenységének érdemi változását nem vonja maga után. A tagságot illetően az elnök tájékoztatott arról is, hogy a tagsági jogviszony folyamatos és minden szolgáltatás azonos formában jár tagjainknak. A változtatásokat a Küldöttgyűlés december 31-i hatállyal fogadta el. A tárca és az érdekképviselet közötti szóbeli megállapodás a részletek kidolgozását követően heteken belül aláírásra kerül.
Első napirendi pontként az érdekegyeztető fórum elfogadta a 2024. évi munkatervet. Ezt követően a Magyar Honvédség segélyezési és szociális támogató rendszerének helyzetéről kapott átfogó képet a fórum Deme Balázs ezredes, megbízott személyzeti csoportfőnök tolmácsolásában, illetve Szabó József az MH szociálpolitikai alapítvány kuratóriumának elnöke szólt az alapítvány tevékenységéről.
Az üdülők és az üdültetés vonatkozásában szintén Deme ezredes úr tájékoztatta a résztvevőket az üdülők kihasználtságáról, az egyes rekreáció típusok arányairól, a Csopak Mátraháza és Bánk településeken működtetett 2., 4. és 6. Számú KORK-ok bezárását követően történt kapacitás átcsoportosításokról. Tájékoztatójában biztosította a fórumot arról, hogy a szükséges szálló kapacitások jelenleg is rendelkezésre állnak, illetve arról, hogy a balatonakarattyai és a bujáki intézmény felújítása kapcsán a szolgáltatási színvonal nőtt. Az előadottakra reagálva a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége nevében Vilner Péter nyugállományú ezredes, alapfeladati elnökhelyettes szólt nyugállományú tagjaik azon aggodalmáról, hogy az új helyzetben kevésbé jutnak majd üdülési lehetőséghez.
A szerkesztő megjegyzése: Válasz a felvetésre a helyszínen érdemben nem érkezett, de a Honvéd Érdekképviseleti Szervezet korábbi információi szerint a nyugállományúak üdülésére szánt vendégéjszakák keretszámát érdemben nem csökkentették, így az igényléseket várhatóan hasonló mértékben tudják 2024-ben kielégíteni, mint idén.
A fórum utolsó napirendi pontjaként az érdekvédelmi oldal értékelése hangozhatott el az állomány megtartására tett intézkedésekről, illetve ezzel kapcsolatban javaslatokat és fejlesztési irányokat terjeszthetett elő az előadó. Bazsik István elmondta, hogy a kettőezer huszonharmadik év során sikeres reprezentatív közvéleménykutatást hajtottak végre a katonák körében, melynek keretében háromszázhatvankilenc fő adott választ feltett kérdésekre, melyek többek között kitértek az állomány megtartását érintő kérdésekre is. Ezek alapján tájékoztatott arról, hogy veszélyhelyzeti intézkedések a katona társadalom attitűdjeit nagyban befolyásolják és ebből adódóan intézkedéseket szükséges tenni. Emellett szót ejtett arról, hogy katonák az elmúlt 2-3 évben a társadalom más rétegeihez hasonlóan az életszínvonaluk csökkenését érzékelték, ezért kiemelten fontos a megfelelő mértékű illetményemelés. Az általános elhelyezési feltételek közül a válaszok alapján kiemelten érdemes foglalkozni a szociális helyiségek, különösen a vizes blokkok állapotának általános javításával. A béren kívüli juttatások kapcsán a SZÉP kártya került kiemelésre, mint leghatékonyabb juttatási forma, illetve emellett a nyugdíjpénztár és saját gépjármű költségtérítés fontossága tűnt ki a felmérésből. Végül de nem utolsósorban a számos információ közül rendkívül markáns támogatottsággal kiemelkedett az az igény, hogy a katonák ötvenötödik betöltött életévét követően az állomány tagja objektív feltételek fennállása esetén részesülhessen egyfajta járadékszolgáltatásban, amennyiben a továbbiakban objektív okok miatt aktív katonai szolgálata nem biztosítható.
A kutatás kapcsán Czermann helyettes államtitkár jelezte, hogy mindenképpen szakértői egyeztetéseket kíván folytatni e kérdésben a Honvéd Érdekképviseleti Szervezettel.
Ezt követően rövid zárszóval és kölcsönös év végi jókívánság megfogalmazásával záródott a 2023. év utolsó Honvédelmi Érdekegyeztető Fórum ülése.
(A szerk. megjegyzése) Az ülésen a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetségét Vilner Péter nyugállományú ezredes, alapfeladati elnökhelyettes és Bagi László tartalékos ezredes, érdekvédelmi ügyvivő képviselte.
Fotó: Szabó Lajos zászlós
(forrás: honvedszakszervezet.hu, honvedelem.hu)