Az elhunytak névjegyzéke a 2024. szeptember 23. – október 25. között beérkezett adatok alapján (összeállította a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége). A Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége elnöksége őszinte részvétét fejezi...
Kommunikátorok egymás között
A Bajtársi Egyesültek Országos Szövetsége elnöksége ez év szeptemberi ülésén – a Bajtársi Hírlevél szerkesztőbizottság javaslatára – döntött tudósítói értekezletek előzetesen kettő, majd végül három helyszínen történő megtartásáról.
Utoljára 2018-ban voltak hasonló tartalmú értekezletek Győrben és Szolnokon, most viszont a három helyszín október 11.-én Hatvan, a Kelet-magyarországi Régiók, szeptember 18.-án Budapest, a Közép-magyarországi Régió, valamint a tagszövetségek, míg október 25.-én Székesfehérvár, a Nyugat-magyarországi Régiók tagszervezeti elnökei, vagy a kommunikációt végző, ezt a felelősségteljes feladat végrehajtását vállaló aktivisták részvételével.
Az értekezletek célja egyértelműen az volt, hogy egyrészt szakmai segítséget, felkészülést nyújtson azok részére, akik, mint tudósítók írásaikkal népszerűsíthetik a helyi közösségeik munkáját, másrészt nem titkolt szándék volt az is, hogy ezzel egy tudósítói hálózat kiépítése is megtörténjen.
Fontos célkitűzésként szerepelt még, hogy megtörténjen a szövetség egésze előtt álló kommunikációs feladatok és tevékenység összehangolása a régiók, tagszövetségek és a tagszervezetek tevékenységével, és ezzel a kommunikáció szintjei hatékonyabb működése biztosított legyen és a Szövetség üzenetei gyorsan, hatékonyan el tudjanak jutni az egyesületekhez és ezáltal a tagszervezetek tagjaihoz.
A három értekezleten nyolcvanan vettek részt és az értekezletek felépítése és programja mindenhol ugyanaz volt.
A megnyitó gondolatok után, Vilner Péter ny. ezredes, a kommunikációért szövetségi szinten is felelős alapfeladati elnökhelyettes a kommunikáció, az írott és elektronikus sajtó jelentőségéről szólt, alátámasztva a szövetségi kommunikáció jelentőségét visszautalva egy korábbi felmérés eredményére. Egyetértett azzal az újkori követelménnyel, hogy ma már a sajtó legfontosabb jellemzője a mindenkori hiteles tájékoztatás mellett a pontosság, a gyorsaság, és a tömörség, és ezt kell a szövetségi kommunikáció csatornáinak is megvalósítani. A Bajtársi Hírlevélről (BH) Mészáros Károly ny. alezredes, a szerkesztőbizottság elnökhelyettese, és dr. Bertalan György ny. alezredes, a főszerkesztő tájékoztatta a jelenlévőket, hangsúlyozva, hogy a Szövetség tagjai életkori sajátossága miatt továbbra sem múlt el a jelentősége az írott sajtónak. A Szövetség honlapjáról, az azzal kapcsolatos jelentős megjelenési és tartalmi változtatásokról Vilner Péter ny. ezredes, a Szövetség hivatalos Facebook oldaláról (FB) Erdős László ny. ezredes szólt, adatokkal alátámasztva egyre növekvő szerepüket a Szövetség egyesületei és a honvédelemről érdeklődők körében.
Az előadások végkövetkeztetése egyértelmű volt: a Szövetség információt továbbító eszközeinek egymásra épülten kell szolgálnia a közös célt, a tagegyesületeken, tagszövetségeken keresztül a tagság gyors és hiteles tájékoztatását.
Mindenhol lehetőség volt konzultációra és hozzászólásokra, és szinte az összes helyszínen felmerült a kibertér védelmének fontossága, a kíber bűnözés veszélyeire történő figyelemfelhívás hangsúlyozása. Gyakorlati tapasztalatok is szóba kerültek az írott és elektronikus sajtó működtetésével kapcsolatban, amelyet jól szemléltetett az előadásokhoz kapcsolódó bemutatók tartalma, és amelyek minden jelenlévő számára, a kérésük alapján, megküldésre kerül.
A jelenlévők feladata volt, hogy egy kérdőív kitöltésével segítsék és mondják el véleményüket az egyesületi és szövetségi kommunikáció feladatairól, állapotáról. A közel harminc kérdést tartalmazó kérdőívet hetvenen töltötték ki, segítve ezzel a szövetségi kommunikációt közvetlenül végzők munkáját, amiért csak köszönet jár. A válaszok kiértékeléséből jelentős következtetéseket lehetett levonni egyrészt a tagszervezeti szintű kommunikáció eszközeiről, ahol egyértelmű, hogy a hivatalos tagszervezeti ülések a szervezeti információ továbbításának elsődleges helyszínei. Az is biztos, hogy mind a verbális, mind az elektronikus kommunikációs eszközöknek jelentős szerepe van a tájékoztatás menetében. Megnyugtató, hogy jelentősen nőtt a Facebook-ot használó egyesületek száma, ahol az a jellemző, hogy elsősorban a zárt csoportokban való működést helyezik előtérbe. Nem meghatározó módon, de nőtt a honlappal is rendelkező tagszervezetek száma.
A szövetségi kommunikációhoz kapcsolódó kérdésekre adott válaszok azt jelzik, hogy az információt elsősorban a szövetség internetes elérhetőségei (egyforma mértékben a hivatalos FB oldal, valamint a honlap jelenti) és az írott sajtót képviselő BH hordozzák, de információt biztosítanak, bár kisebb mértékben a régi vezetők is. Mind a honlap, mind a BH külső megjelenése és belső tartalma egyöntetű elismerést váltott ki, és mindkét alkalmazásban több egyesületi, és szövetségi hírről kértek tudósítást a kérdőívet kitöltők. Az utolsó kérdésben információ továbbítás szerinti fontossági sorrendbe kellett állítani az FB oldalt, a honlapot és BH-t, és az eredmények azt jelzik, hogy az internet használata fokozatosan elterjedt, hisz az első két helyet a social média eszköze, valamint honlap szerezte meg, szemben egy 2017 évi felméréssel, amikor még BH messze „verte” a mezőnyt.
A gyakorlati kérdéseket és kéréseket is felvonultató három értekezlet megfelelő támogatást próbált nyújtani az egyesületi kommunikátoroknak. Az értekezleteken résztvevők figyelme, érdeklődése, aktivitása erősítette azt a kommunikációs célt, hogy gyors és hiteles információk jussanak el a tagszervezetekhez, de ennek egyik pillére, alapja, hogy „bajtársak írjanak, bajtársaknak, bajtársakról”.
A jó hangulatú, tartalmas értekezletek mindegyik helyszínen egy közös ebéd elfogyasztásával zárultak.
Szöveg: Vilner Péter ny. ezredes, alapfeladati elnökhelyettes
Fotó: Hugyecz György ny. alezredes, Erdős László ny. ezredes