A katonai értékek nemzeti kultúránk részei „Büszkék vagyunk katonáinkra, mert áldozatos és fáradhatatlan szolgálatukkal őrzik Magyarország békéjét és a magyar emberek biztonságát. A katonamúlt, a hagyományok, a katonazene, a katonai nyelv által pedig gyarapítják a...
35 éves a Balassi Egyesület
November 20-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának dísztermében – megalakulásának 35. évfordulója alkalmából – ünnepi közgyűlést tartott a Balassi Bálint Bajtársi Egyesület. Az ünnepségen az egyesület tagjai mellett részt vett Bársony Péter alezredes a MH vitéz Reviczky László 1. Területvédelmi Ezred parancsnok helyettese, Mészáros Károly őrnagy, a Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság főtisztje, Szabó Tünde őrnagy, az 1. Hadkiegészítő és Toborzó Központ képviseletében, Esküdt Lajos nyá. ezredes a Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége (BEOSZ) elnöke, Keszthelyi Gyula nyá. dandártábornok, a Budapesti Nyugállományúak Klubja (BPNYK) elnöke, Koós Gábor nyá. alezredes, a BEOSZ Közép-magyarországi Régió (KMR) vezetője, a Bem József Bajtársi Egyesület elnöke, Tóth Sándor nyá. ezredes, a Tiszta Égbolt Bajtársi Egyesület (TÉBE) elnöke és Varga Sándor, a NAV Nyugdíjasainak Országos Szövetsége Kelet Adó Klub (NAV NYK) elnöke.
Az ünnepi közgyűlés megnyitásaként a résztvevők elénekelték a Himnuszt, majd megválasztották levezető elnöknek Magócsi Zoltán nyá. ezredes, elnökhelyettest. Részlet Galló István nyá. ezredes, elnök megemlékezéséből: „Mint minden jubileumi évfordulón most is emlékezünk a kezdetekre és felvillantjuk az elmúlt évtizedek néhány emlékezetes pillanatát.
Az 1989. évi II. törvény tette lehetővé egyesületek megalakulását. Az egyesület megalakítására egy előkészítő bizottság jött létre, melynek vezetője első elnökünk dr. Herczeg Ottó volt. Ő jogászként az alapszabály elkészítését vállalta, én egyik tagjaként a tagtoborzás feladatát kaptam.
Az alakuló közgyűlés ma 35 éve volt Budán a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Dísztermében. Az alapításkor 69 hivatásos és 3 nyugállományú katona volt jelen. Még ebben az időben csatlakozott a Szendrői házaspár.
A tervezett nevünk Budapesti 1-es számú Bajtársi Egyesület volt, de dr. Tóth Sándor ezredes a Hadtörténeti Intézet igazgatója javasolta, hogy a költő és katona Balassi Bálint nevét vegye fel az egyesület, melyet a közgyűlés egyhangú szavazattal elfogadott.
A közgyűlés elfogadta az Alapszabályt és a benyújtását és elfogadását követően a bíróság 969-es sorszámmal bejegyezte a Balassi Bálint Bajtársi Egyesületet.”
Az előzmények után Galló István elnök vetített képekkel kísért beszámoló-megemlékezésében a magalakulástól napjainkig felidézte az Egyesület életének legfontosabb eseményeit. Egy perces néma felállással tisztelegtünk a kezdetektől elhunyt 89, köztük az utóbbi öt esztendőben elhunyt 37 bajtársunk emléke előtt.
A beszámoló után a 2025. évi tisztújítás előkészítése érdekében a közgyűlés jelölőbizottságot választott, ennek elnöke Daróczy Ferenc nyá. ezredes, tagjai Udvardi Endre nyá. alezredes és Katranicz László lettek.
Ezt követően az elnökség javaslatára – sokéves tevékenységük alapján – a közgyűlés tiszteletbeli tagokat választott.
A szavazás után Balassi egyik imáját, az „Egy könyörgés” című verset gitárkísérettel előadta a vers megzenésítője Rábai Németh Ferenc, a kórus tagja.
Az ünnepi közgyűlés a jubiláló egyesület köszöntésével folytatódott. Mészáros Károly őrnagy, a Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság képviselője köszöntötte az egyesületet a Honvédelmi Minisztérium, a Honvéd Vezérkar főnöke, a Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság nevében és röviden tájékoztatta a jelenlévőket a szervezeti változás után várható szolgáltatásokról. A köszöntéseket Esküdt Lajos nyá. ezredes, a BEOSZ elnöke, Koós Gábor nyá. alezredes, a BEOSZ KMR vezetője, a BJBE elnöke, Tóth Sándor nyá. ezredes, a TÉBE elnöke, Keszthelyi Gyula nyá. dandártábornok, a BPNYK elnöke folytatta.
Ezt követően miniszteri, THP-i, BHD-i, Szövetségi és egyesületi elismerések átadására került sor. Az elismerések sorában kiemelést érdemel, hogy két bajtársunk több évtizedes munkája elismeréseként a BEOSZ Közösségéért Érem arany fokozatát vehette át.
A mintegy 25 perces szünetben kávé, üdítő és aprósütemény várta a felüdülni és beszélgetni vágyókat és ekkor lehetett átvenni az Egyesület jubileumi kiadványát is.
A szünet után a Magyar Nemzeti Férfikar szólistáinak műsora következett. A nagy sikert kiváltó verses dalos szórakoztató műsort Galló István nyá. ezredes, az egyesület elnöke emlékplakettel köszönte meg, majd zárszavában további sikeres esztendőket kívánt és ígért a jelenlévőknek.
Szöveg: Magócsi Zoltán, fotó: Hugyecz György, Erdős László